18.04.2016 17:17

10 rockowych klipów, które w 2016 roku kończą 20 lat

Czas szybko leci. Zobaczcie, które słynne teledyski równie słynnych kapel ukazały się w 1996 roku.

10 rockowych klipów, które w 2016 roku kończą 20 lat
foto: kadr z wideo

Niedawno przypomnieliśmy sobie, czego słuchaliśmy w 2000 roku. Teraz nadszedł czas, by powspominać lata 90. Choć MTV nie było już tak potężną siłą to jednak wiele osób, których dzieciństwo czy okres dorastania przypadł na lata 90. pamięta jak siedziało przed telewizorem nagrywając na kasetę VHS najciekawsze klipy.

Czas odkurzyć stare taśmy i powspominać kolorowe lata 90. Oto 10 klipów, które powstały do numerów z albumów z lat 90.

1. Red Hot Chili Peppers - „Aeroplane”

W tym teledysku naprawdę wiele się dzieje - basen, mnóstwo seksownych kobiet w cekinowych kombinezonach, dzieciaki przebrane za małe samoloty i oczywiście muzycy wykonujący numer z krążka „One Hot Minute” z 1995 roku. Singiel „Aeroplane” był trzecim kawałkiem promującym ten album. Numer zajął 8. pozycję na liście rockowych utworów Billboardu.

Natomiast w lutym 2016 roku Red Hot Chili Peppers najwidoczniej poczuł tęsknotę za latami 90. i zagrał na koncercie w San Francisco „Aeroplane” po 19 latach.

2. Soundgarden - „Burden In My Hand”

Piąty krążek „Down on the Upside” jest „lżejszy” w porównaniu do poprzedników, ale to nie przeszkodziło w tym, by album odniósł komercyjny sukces. Płyta zajęła 2. miejsce na liście Billboard 200, zaś drugi singiel „Burden In My Hand” również wspiął się na szczyty rockowych list przebojów.

Kompozycja Chrisa Cornella doczekała się w czerwcu 1996 klipu w reżyserii Jake'a Scotta. Akcja dzieje się na pustyni Mojave i rzeczywiście taki krajobraz robi piorunujące wrażenie.

3. Oasis - „Champagne Supernova”

Klip do tego numeru jest bardzo narkotyczny, przypomina sen, a od wirujących kręgów kręci się w głowie. Teledysk świetnie oddaje nastrój psychodelicznej kompozycji, którą stworzył Noel Gallagher. Artysta opowiadając o tym numerze zdradził, że podczas tworzenia utworu był odurzony, dlatego ten kawałek brzmi w taki sposób:

"

Część tekstu stworzyłem będąc na haju. To jest prawdopodobnie najbardziej psychodeliczny numer, który kiedykolwiek stworzyłem. "

W konsekwencji numer promujący drugi album kapeli zatytułowany „(What's the Story) Morning Glory?” zdobył listy przebojów. Taki sukces był poniekąd spowodowany pomysłowym klipem, za którym stoi Nigel Dick.

4. Stone Temple Pilots - „Trippin' on a Hole in a Paper Heart”

Singiel pojawił się na albumie „Tiny Music... Songs from the Vatican Gift Shop” i zdobył nominację do nagrody Grammy. Za tekst, który doczekał się przeróżnych interpretacji, odpowiedzialny jest Scott Weiland.

Klip natomiast składa się z różnych ujęć przedstawiających zespół, głównie w studiu. Patrząc na wideo przez pryzmat niedawnej śmierci Scotta Weilanda nie sposób opanować wzruszenia.

5. Radiohead - „Street Spirit (Fade Out)”

Teledysk rozpoczyna się od ujęcia wokalisty, który rzuca się z przyczepy kempingowej. Czarno-białe nagranie, gdzie co rusz któraś z postaci porusza się w zwolnionym tempie powoduje, że liryczny kawałek „Street Spirit (Fade Out)” staje się jeszcze mocniejszym numerem, przy którym można „odlecieć”. Za klip do tego utworu pochodzącego z płyty „The Bends” odpowiedzialny jest Jonathan Glazer.

Singiel, który został wydany w styczniu 1996 roku zajął 5. pozycję na liście przebojów w Wielkiej Brytanii i doczekał się sporo coverów, jak chociażby w wersji Petera Gabriela.

6. The Smashing Pumpkins - „1979”

„Mellon Collie and the Infinite Sadness” jest zdecydowanie jednym z ważniejszych krążków lat 90. Krążek był promowany m.in. singlem „1979”, do którego powstał klip w reżyserii Jonathana Daytona i Valerie Faris. Nagranie otrzymało nagrodę MTV za najlepszy alternatywny teledysk.

W klipie widzimy młodzież, która wybiera się na przejażdżkę, by jakoś zabić nudę i w końcu trafia na domówkę. Klip świetnie oddaje ducha beztroski młodych ludzi, którzy żyją tu i teraz. 

7. Alice In Chains - „Heaven Beside You”

W 1995 roku ukazał się krążek zatytułowany po prostu „Alice In Chains”. W styczniu kolejnego roku wydano singiel „Heaven Beside You”, do którego klip wyreżyserował Frank W. Ockenfels III.

Tekst do tej kompozycji napisał gitarzysta Jerry Cantrell, który stworzył go pod wpływem rozstania z dziewczyną. W mrocznym klipie widzimy kadry przedstawiające małą dziewczynkę, muzyków oraz fragmenty tekstu. Twórcy umiejętnie bawili się światłocieniem tworząc zagadkowy teledysk.

8. Green Day - „Brain Stew/Jaded”

Dwa utwory z krążka „Insomniac” stały się jednym singlem. Irracjonalny teledysk w sepii, który powstał do tej kompozycji przedstawia spychacz na wysypisku śmieci ciągnący za sobą starą kanapę z muzykami Green Day.

Na tym jednak nie koniec jeśli chodzi o dziwactwa w tym klipie, bo nagle pojawiają się uśmiechnięte hawajskie dziewczyny, robale, starsza pani, która śpiewa głosem Armstronga czy tarzający się w piasku koń. Natomiast, gdy zaczyna się numer „Jaded”, sceneria zmienia się o 180 stopni. Za to pokręcone wideo odpowiedzialny jest Kevin Kerslake.

9. Dave Matthews Band - „So Much To Say”

Singiel z album „Crash” został nagrodzony statuetką Grammy i całkiem nieźle radził sobie na listach przebojów. Teledysk jest naprawdę zwariowany, bo Matthews śpiewa sam ze sobą czy miota się w czterech ścianach niczym chory w psychiatryku.

Klip utrzymany jest w zimnej kolorystyce, która podkreśla irracjonalność obrazu. Zdecydowanie jest to jeden z ciekawszych teledysków Dave Matthews Band.

10. Garbage - „Stupid Girl”

Samuel Bayer zabrał się za nagrywanie klipu już styczniu 1996 roku. Tego samego dnia nagrano teledysk do kawałka „Only Happy When It Rains”.

Teledysk do singla „Stupid Girl” z debiutanckiego krążka powstał w cztery godziny i zainspirowany był filmem Davida Finchera zatytułowanym „Siedem”. W klipie widać zespół, kóry po prostu wykonuje swój numer, przy czym twórcy wideo pobawili się strukturą obrazu oraz brudną kolorystyką.

Który z teledysków z 1996 roku utknął Wam w pamięci?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele