11.09.2015 19:10

10 utworów na temat World Trade Center

Dziś mija 14 rocznica tragedii z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku. Zamach na World Trade Center nie był obojętny rockowym i metalowym muzykom, którzy niektóre ze swoich utworów poświęcili temu zdarzeniu.

10 utworów na temat World Trade Center
foto: brak

Wykonawcy oddają cześć tym, którzy zginęli, inni krytykują w swoich numerach politykę Stanów Zjednoczonych lub patrzą na sprawę szerzej i odnoszą się do konfliktów w Iraku. Bez względu na spojrzenie na zamach na World Trade Center, jedna rzecz jest stała dla każdej z kompozycji - bardzo silne emocje.

1. Serj Tankian - „Empty Walls”

Wokalista System of a Down to człowiek silnie zaangażowany w kwestie społeczne i polityczne. Przecież już na pierwszej płycie swojego zespołu podejmował kwestie związane z Rzezią Ormian z lat 1915-1917. Na debiutanckim solowym krążku nie jest inaczej. Choć płyta ukazała się dopiero w 2007 roku, to znalazły się tu odniesienia do wydarzeń z 11 września 2001 roku.

Przykładem teledysk do „Empty Walls”, gdzie w jednej ze scen chłopczyk bawiący się samolotem  burzy zbudowane z klocków wieże. Nawiązań do najnowszej historii USA jest tu zresztą jeszcze wiele - klip odnosi się metaforycznie do postaci George'a W. Busha, Saddama Husajna czy Satara Jabara.

2. The Cranberries - „New New York”

Na składance z największymi przebojami grupy znalazły się dwa premierowe numery, jednym z nich jest  „New New York”. Perkusista zespołu, Fergal Lawler, tak mówi o tym numerze i 11 września pamiętnego roku:

"

Zburzenie World Trade Center władze USA uznały za powód do wojny i ucieczki do przemocy. Wszystko idzie ku gorszemu. Kochaliśmy Nowy Jork, ale kiedy ostatnio tam byliśmy było to już inne miasto, stąd tytuł - „nowy Nowy Jork”. "

Grupa długo nie mogła skończyć tego utworu, dopiero wydarzenia z Ameryki dały muzykom impuls, który pomógł im skończyć proces komponowania.

3. Disturbed - „Prayer”

Przyczynkiem do napisania tekstu nie była dla Davida Drainmana marihuana, a śmierć jego dziadka, jak i wydarzenia po tych z 11 września 2001 roku. „Prayer” to swoista rozmowa wokalisty z Bogiem. W klipie zaobserwować można sceny, które swoją inscenizacją przypominają obrazy znane z wiadomości telewizyjnych relacjonujących zamach na WTC - płomienie w powietrzu i zespół grający wśród zgliszczy.

4. Slayer - „Jihad”

Z tą nieszczęśliwą datą Slayer ma wiele wspólnego. Płyta o wymownym tytule „God Hates Us All” ukazała się właśnie w dniu zamachu. Teraz po 14 latach w tym samym dniu grupa wypuściła krążek „Repentless”. Nas jednak interesuje numer z albumu „Christ Illusion”. Napisany on został z perspektywy arabskiego zamachowca, Mohameta Atty, porywacza i pilota jednego z boeingów, który uderzył w World Trade Center. W utworze wykorzystano nawet fragmenty listu, jaki po sobie zostawił.

5. Velvet Revolver - „Messages”

Scott Weiland napisał tekst z punktu widzenia osób lecących w porwanych samolotach, które wkrótce uderzą w dwie nowojorskie wieże. Pasażerowie na chwile przed śmiercią wysyłają wiadomości do swoich najbliższych kierując do nich swoje ostatnie słowa. Utwór nie pojawił się na trackliście żadnego z albumów zespołu. 

6. Dream Theater - „Sacrificed Sons”

Już sam początek kompozycji nie pozostawia wątpliwości co do tego, do jakich wydarzeń się odnosi, gdyż naszych uszu dobiegają dźwięki urywków z programów informacyjnych mówiących o zamachu na WTC. Pełne patosu słowa napisał wokalista zespołu James LaBrie. Jeden z wersów mówi: „Heads all turning towards the sky, towers crumble, heroes die” - proste, acz poruszające.

7. Bruce Springsteen - „Empty Sky”

W tekście pojawiają się słowa: „I want an eye for an eye, I woke up this morning to an empty sky”. Bruce Springsteen utrzymuje, że to żaden wyraz chęci zemsty, a jedynie oznaka poczucia frustracji i zagubienia po zamachu terrorystycznym w Nowym Jorku.

8. Bon Jovi - „Undivided”

Cała płyta, z której pochodzi ten numer, czyli „Bounce”, jest silnie powiązana z wydarzeniami z 11 września 2001 roku. To dlatego, że Jon Bon Jovi czuje się bardzo związany z Nowym Jorkiem. Tytuł krążka odnosi się do tego, czy Stany Zjednoczone, jako naród, będą w stanie odbić się od tragedii WTC. Do naszego zestawienia wybraliśmy utwór „Undivided”, który skupia się na opisie pokłosia ataku terrorystycznego.

 9. Killswitch Engage - „Life to Lifeless”

Jesse Leach, wokalista Killswitch Engage i autor tekstu do „Life to Lifeless”, tak mówi o 11 września 2001 roku:

"

Nie wiedziałem co myśleć po tym co się wydarzyło. Popadłem w brak wiary, tak jak wiele innych osób. Jak możemy ruszyć dalej po tej tragedii? To było jak coś z czym musisz się nauczyć żyć, bo nie ma jak tego zmienić. Czułem w sobie smutek i chęć rozważania. "

Myśli przerodziły się w słowa, do których zespół dograł muzykę. Posłuchajcie:

10. Soulfly - „9-11-01”

Max Cavelera nie silił się na żadne metaforyczne teksty, wyrazy buntu i podobne zabiegi. Zrobił coś bardzo prostego, ale pełnego szacunku i czci. Umieścił na trzecim albumie swojego zespołu minutę ciszy. Może i my powinniśmy podążyć tokiem myślenia muzyka i po prostu oddać się na chwilę milczeniu i zadumie? Teraz nadarza się dobra ku temu okazja.

...

Robert Skowroński
Tagi: Duperele