10.11.2017 16:49

10 utworów o Polsce z okazji 11 listopada

W dniu Narodowego Święta Niepodległości warto sięgnąć po piosenki, które bezpośrednio dotyczą naszej ojczyzny.

10 utworów o Polsce z okazji 11 listopada
foto: East News

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z ważniejszych państwowych świąt w naszym kraju. 11 listopada 1918 podpisano kończący I wojnę światową rozejm w Compiègne. Po 123 latach Polska odzyskała wolność.

W 1989 roku przywrócono święto 11 listopada i od tego czasu corocznie tego dnia odbywając się uroczyste obchody, na ulicach pojawiają się biało-czerwone flagi, śpiewane są patriotyczne pieśni, jak chociażby „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani” czy „Rota”.

Z okazji 11 listopada warto również posłuchać rockowe utwory dotyczące naszego kraju. Na przestrzeni wielu lat artyści chętnie podejmowali niełatwy temat związany z naszą historią i społeczeństwem. Oto 10 najciekawszych utworów dotyczących Polski.

1. Kazik - „Jeszcze Polska nie zginęła”

Interpretacja hymnu polskiego powstała na potrzeby płyty „Los się musi odmienić” z 2005 roku. Prawdopodobnie jest to odpowiedź Kazika na zarzut, że obraża hymn w swoim utworze „Jeszcze Polska”.

2. Kazik - „Jeszcze Polska”

Jak wiadomo muzyk nie przebiera w słowach i tekst do tego utworu wywołał sporo kontrowersji. Kazik komentuje bierność społeczeństwa i pozostałości po komunizmie. Senator Jan Szafraniec doszukał się ośmieszenia hymnu i postanowił złożyć doniesienie do prokuratury.

3. Kult - „Polska

Piosenka powstała w 1987 roku i początkowo nie została wydana przez sprzeciw Głównego Urządu Kontroli Publikacji i Widowisk. Utwór komentuje to, co działo się w kraju opowiadając o mentalności Polaków czy bezprawiu.

4. Obywatel G.C. - „Nie pytaj o Polskę”

Po rozpadzie Republiki w 1986 roku Grzegorz Ciechowski stworzył projekt Obywatel G.C. W 1988 roku światło dzienne ujrzał album „Tak! Tak!”, który rozszedł się jak świeże bułeczki. Na krążku ukazał się m.in. utwór „Nie pytaj o Polskę”, który muzycznie nawiązuje do brzmienia Pet Shop Boys, zaś słowa dotyczą naszej ojczyzny z lat 80. porównanej do kobiety.  

5. Sztywny Pal Azji - „Spotkanie z...

Na debiutanckiej płycie „Europa i Azja” z 1987 rokupojawił się kawałek, który w konsekwencji stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów formacji. W 1996 roku „Spotkanie z... ukazał się w nowej aranżacji na płycie o tym samym tytule. 

Aleksandra Degórska
Tagi: #Duperele