10.11.2017 16:49

10 utworów o Polsce z okazji 11 listopada

W dniu Narodowego Święta Niepodległości warto sięgnąć po piosenki, które bezpośrednio dotyczą naszej ojczyzny.

10 utworów o Polsce z okazji 11 listopada
foto: East News

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z ważniejszych państwowych świąt w naszym kraju. 11 listopada 1918 podpisano kończący I wojnę światową rozejm w Compiègne. Po 123 latach Polska odzyskała wolność. W 1989 roku przywrócono święto 11 listopada i od tego czasu corocznie tego dnia odbywając się uroczyste obchody, na ulicach pojawiają się biało-czerwone flagi, śpiewane są patriotyczne pieśni, jak chociażby „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani” czy „Rota”. 

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

2018 rok jest wyjątkowy ze względu na przypadającą 100. rocznicę tego święta. Z okazji 11 listopada warto przypomnieć sobie rockowe utwory dotyczące naszego kraju. Na przestrzeni wielu lat artyści chętnie podejmowali niełatwy temat związany z naszą historią i społeczeństwem, a także zachodzącymi w Polsce zmianami. Oto 10 najciekawszych rockowych utworów dotyczących Polski.

1. Kazik - „Jeszcze Polska nie zginęła”

Interpretacja hymnu polskiego powstała na potrzeby płyty „Los się musi odmienić” z 2005 roku. Prawdopodobnie jest to odpowiedź Kazika na zarzut, że obraża hymn w swoim utworze „Jeszcze Polska”.

2. Kazik - „Jeszcze Polska”

Jak wiadomo muzyk nie przebiera w słowach i tekst do tego utworu wywołał sporo kontrowersji. Kazik komentuje bierność społeczeństwa i pozostałości po komunizmie. Senator Jan Szafraniec doszukał się ośmieszenia hymnu i postanowił złożyć doniesienie do prokuratury.

3. Kult - „Polska

Piosenka powstała w 1987 roku i początkowo nie została wydana przez sprzeciw Głównego Urządu Kontroli Publikacji i Widowisk. Utwór komentuje to, co działo się w kraju opowiadając o mentalności Polaków czy bezprawiu.

4. Obywatel G.C. - „Nie pytaj o Polskę”

Po rozpadzie Republiki w 1986 roku Grzegorz Ciechowski stworzył projekt Obywatel G.C. W 1988 roku światło dzienne ujrzał album „Tak! Tak!”, który rozszedł się jak świeże bułeczki. Na krążku ukazał się m.in. utwór „Nie pytaj o Polskę”, który muzycznie nawiązuje do brzmienia Pet Shop Boys, zaś słowa dotyczą naszej ojczyzny z lat 80. porównanej do kobiety.  

5. Sztywny Pal Azji - „Spotkanie z...

Na debiutanckiej płycie „Europa i Azja” z 1987 rokupojawił się kawałek, który w konsekwencji stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów formacji. W 1996 roku „Spotkanie z... ukazał się w nowej aranżacji na płycie o tym samym tytule. 

6. Nosowska - Polska

Ponad 2-minutowa kompozycja wokalistki Hey z płyty „8 to rozmarzona ballada, w której mowa jest oczywiście o naszym kraju składającym się z „patchworku uszytego z województw i drobnych łatek powiatów”.

7. T.Love - To Wychowanie

Choć nie jest to do końca piosenka patriotyczna to jednak dotyczy ona codziennego życia w naszym społeczeństwie i oczywiście wychowania - „należy też w coś wierzyć i ufać”. Utwór pochodzi z 2. płyty „Wychowaniez 1989 roku.

8. KSU - Kto Cię obroni Polsko

Na albumie Nasze Słowapojawił się kawałek, który od razu nasuwa skojarzenia z tym, co działo się w naszym kraju i można go interpretować na wiele sposobów. Utwór pochodzi z 2004 roku. 

9. Farben Lehre - Rzecz nie pospolita

Na płycie Snukrainapojawił się kawałek, który dotyczy polskiej szarej rzeczywistości. Chociaż Polska jest dumna, to jednak jest sponiewierana i można być świadkiem niemiłych sytuacji. Mimo wszystko nasza ojczyzna jest niepospolita.

10. Happysad - Ojczyzna

Utwór o Polsce stworzył również Happysad. Przedstawia on ojczyznę jako niewinną, zranioną kobietę, która jednak się nie poddaje i nadal idzie do przodu.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele