20.01.2017 11:23

10 znanych metalowych wokali bez muzyki

Czas rozłożyć znane kawałki na części pierwsze i wsłuchać się w głosy uznanych frontmanów. Numery obdarte z akompaniamentu brzmią zupełnie inaczej.

10 znanych metalowych wokali bez muzyki
foto: Notimex / The Grosby Group / East News; face to face / Reporter / East News; AFP / East News

Dobry zespół nie może się obejść bez równie dobrego wokalisty. Metal jest wymagającym stylem muzycznym zatem kapela nie może zadowolić się jakimś cienko wyjącym gościem, który ledwo wyciąga nuty. Tacy wokaliści, jak Rob Halford, Jonathan Davis czy Corey Taylor rodzą się raz na milion i podnoszą poprzeczkę naprawdę wysoko.

Słuchając nagrań zazwyczaj przyjmuje się numer jako jedną integralną całość, ale gdy się rozłoży go na części wtedy można w pełni odczuć z jakich skomplikowanych elementów tak naprawdę się składa. Momentami człowiek zastanawia się, jak w ogóle można to zagrać czy zaśpiewać, patrząc w zapis nutowy po prostu boli głowa, ale tak właśnie powinny prezentować się wyjątkowe utwory.

Posłuchajcie zatem, jak brzmią same wokale muzyków z Megadeth, Metalliki czy System of a Down w znanych metalowych hiciorach:

1. Pantera - „Walk”

Phil Anselmo twierdzi, że potrafi zaśpiewać wszystko... a przynajmniej potrafił, gdy występował w Panterze. „Walk” to ten utwór, który metalowcy najczęściej wykonują grając w Guitar Hero czy biorąc mikrofon na karaoke. Trudno jednak dorównać wokalnie Anselmo, który spisał się w tym kawałku rewelacyjnie.

2. Judas Priest - „Painkiller”

Rob Halford jak już zacznie piszczeć to słuchaczowi opada szczęka, bo tak wysokich nut nie wyciągnie zwykły śmiertelnik. W numerze „Painkiller” z 1990 roku muzyk pokazał na co go tak naprawdę stać.

3. Iron Maiden - „The Trooper”

Bruce Dickinson to efektowny frontman, który potrafi od pierwszych nut zaczarować słuchacza. Nie dość, że skacze jak poparzony po scenie wskakując na odsłuch to również wokalnie ma się czym pochwalić.

4. Dio - „Holy Diver”

Ten wokalista to prawdziwa legenda i nikt nawet nie waży się powiedzieć złego słowa na jego temat. Ronnie James Dio to jeden z najwybitniejszych wokalistów mocnego grania i nagranie samego jego wokalu bez muzyki tylko to potwierdza. Czapki z głów!

5. Slipknot - „Wait and Bleed”

Corey Taylor chętnie zdziera sobie gardło i nie przejmuje się konsekwencjami, zresztą jego życie to jedno wielkie szaleństwo. Muzyk zawsze daje z siebie wszystko, nawet gdy był po operacji kręgosłupa i występował w kołnierzu ortopedycznym. Takiej energetyki w jego głosie może mu pozazdrościć niejeden wokalista.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele