23.11.2015 17:58

15 coverów popularniejszych od oryginałów

Wziąć na warsztat czyjś utwór i zmienić go tak, by brzmiał lepiej? Ta sztuka jest trudna, ale możliwa. Posłuchajcie kompozycji, które stały się bardziej popularne, niż oryginalne wersje.

15 coverów popularniejszych od oryginałów
foto: kadr z wideo

Wydawałoby się, że pierwotna wersja jest najlepsza, ale nic bardziej mylnego. Okazuje się, że czasem nawet niewielkie zmiany w aranżacji albo po prostu odpowiedni moment ukazania się kawałka spowoduje skok popularności utworu. Takie sytuacje w historii mocnych brzmień miały miejsce niejednokrotnie. Oto 15 kompozycji, które jako covery są bardziej rozpoznawalne, niż oryginalne wersje.

1. Metallica – „Whiskey in the Jar”

Irlandzki ludowy utwór nieznanego autora opowiada historię rozbójnika, którego zdradza kobieta. Kompozycja została zaprezentowana szerszej publice za sprawą zespołu The Dubliners. Kawałek doczekał się już wielu coverów, chociażby w wersji Thin Lizzy, Grateful Dead czy Smokie. Jednak to właśnie wersja Metalliki z 1998 roku, która tchnęła nowego ducha w tę kompozycję, spowodowała, że fani mocniejszego grania zwrócili uwagę na ten numer.

Oryginał:

2. Nirvana – „The Man Who Sold the World”

Utwór Davida Bowiego był 45. numerem na osobistej liście Kurta Cobaina obejmującej 50 ulubionych kawałków. Zespół Nirvana wykonał go w czasie koncertu MTV Unplugged, który potem ukazał się jako singiel, a następnie na albumie „MTV Unplugged in New York”. Wersja przypadła do gustu słuchaczom, bowiem wydobyła z oryginału niesamowitą głębię. Cover pochwalił sam Bowie, choć fakt, iż młodsze pokolenie sądziło, że oryginał należy do Nirvany, trochę go denerwował.

Oryginał:

3. Joan Jett & The Blackhearts – „I Love Rock 'n' Roll”

Gitarzystka pierwszy raz zobaczyła The Arrows, który wykonał swój utwór „I Love Rock 'n' Roll” podczas ich telewizyjnego programu w 1976 roku. Trzy lata później kompozycję autorstwa Alana Merrilla oraz Jake’a Hookera, Jett nagrała wraz ze Stevem Jonesem i Paulem Cookiem z Sex Pistols. Ale dopiero kolejna jej interpretacja z 1981 roku nagrana z zespołem The Blackhearts stała się przebojem. Agresywniejsza „babska” wersja Joan Jett przypadła publice do gustu, zajmując w samych Stanach Zjednoczonych pierwsze miejsce list przebojów przez 7 tygodni. To wszystko spowodowało, że większość fanów rocka zna właśnie cover, a nie oryginał. W konsekwencji utwór stał się chyba najbardziej rozpoznawalnym przebojem Joan.

Oryginał:

4. Type O Negative - „Cinnamon Girl”

Utwór Neila Younga z jego krążka „Everybody Knows This Is Nowhere” z 1969 roku jako singiel zajął 55. lokatę na liście Billboardu Hot 100 w 1970 roku. Będąc wielkim hitem Younga doczekał się również wielu coverów w wykonaniu chociażby Smashing Pumpkins czy Radiohead. Jednak wersja Type O Negative, która jest bardziej mroczna i ostrzejsza, zdobyła szerszą publikę. Kawałek ukazał się na albumie zespołu zatytułowanym „October Rust”.

Oryginał:

5. Johnny Cash – „Hurt”

Kawałek został skomponowany przez Trenta Reznora i ukazał się na krążku „The Downward Spiral”. Jest to ballada, która w wersji oryginalnej ma silny wydźwięk opowiadając o bólu, który człowiek sam sobie zadaje. Choć wiele osób ją coverowało, na wyróżnienie zasługuje właśnie wersja Johnny’ego Casha z 2002 roku z albumu „American IV: The Man Comes Around”. Bardzo intymna i osobista interpretacja doczekała się wzruszającego klipu dodającego dramatyzmu tej kompozycji. Za reżyserię odpowiedzialny jest Mark Romanek, który stworzył chociażby klip do utworu Nine Inch Nails „Closer”. Teledysk do „Hurt” otrzymał nagrodę Grammy jako najlepszy klip roku.

Oryginał:

6. Judas Priest - „Diamonds and Rust”

Również ci panowie stworzyli cover popularniejszy od oryginału. Utwór został skomponowany w 1974 roku przez Joan Baez i wydany w 1975 roku. Bardzo melodyjny i spokojny dostał rockowego pazura za sprawą Judas Priest. Zespół zmienił nieco tekst i w takiej wersji kawałek ukazał się na krążku „Sin After Sin”, choć początkowo miał się ukazać na płycie „Sad Wings of Destiny”. Sama wokalistka przyznała, że wersja Judas Priest bardzo przypadła jej do gustu.

Oryginał:

7. Guns N' Roses – „Knockin' on Heaven's Door”

Ten kawałek doczekał się już tylu wersji, że gdy spytasz przeciętnego Kowalskiego o autora tego hitu, to odpowiedź może być zaskakująca. Otóż utwór powstał w 1973 roku na ścieżce dźwiękowej do filmu „Pat Garrett and Billy the Kid”. Wśród artystów, którzy postanowili wziąć na warsztat ten kawałek, są m.in. Eric Clapton, Bon Jovi, Mark Knopfler czy Guns N’ Roses. Początkowo zaczęli włączać utwór w swoje koncerty setlisty, by następnie nagrać utwór, który ukazał się najpierw na ścieżce dźwiękowej do filmu „Szybki jak błyskawica”, a następnie na „Use Your Illusion II” i stał się chyba najpopularniejszą wersją tego numeru.

Oryginał:

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele