30.01.2018 17:58

15 rockowych utworów ze słowem „rock” w tytule

A czy w Tobie jest rock? Posłuchajcie piosenek, które zna każdy prawdziwy fan mocniejszego grania.

15 rockowych utworów ze słowem „rock” w tytule
foto: Idols/Photoshot/REPORTER/East News

Sex, drugs and rock'n'roll - i właśnie teraz skupimy się na tym ostatnim. Pierwszą osobą, która użyła określenia rock and roll był didżej Alan Freed, promujący młodzieżową muzykę. Natomiast sama nazwa rock była skrótem od ,,rock and rolla” i pojawiła się w Wielkiej Brytanii w latach 60.

Słowo ,,rock” już się zakorzeniło w historii muzyki rockowej i gdy je słyszymy raczej nie myślimy o skałach, tylko właśnie o muzyce rockowej. Siłą rzeczy w gitarowych utworach idealnie pasowały zwroty z „rock” i historia muzyki zna sporo hitów właśnie z tym słowem.

Oto najsłynniejsze przykłady:

1. Queen - „We will rock you”

 Utwór oryginalnie pochodzi z płyty „News of the World” z 1977 roku i stał się jednym z najbardziej charakterystycznych numerów kapeli. Brian May chciał stworzyć prosty kawałek, który mógłby śpiewać tłum na koncercie razem z muzykami... i udało się. Kompozycję często bowiem można usłyszeć chociażby podczas dużych sportowych imprez.

2. Joan Jett & The Blackhearts – „I Love Rock 'n' Roll”

 Oryginalnie kompozycję stworzył zespół The Arrows, jednak to właśnie wersja Joan Jett jest o wiele słynniejsza. Agresywniejsza „babska” interpretacja przypadła publice do gustu, zajmując w samych Stanach Zjednoczonych pierwsze miejsce list przebojów przez 7 tygodni.

3. The Clash - „Rock in the Casbah”

Singiel pochodzi z krążka „Combat Rock” i kawałek wskoczył na 8. pozycję listy Billboard Hot 100. Numer stworzył perkusista Topper Headon, który plumkał sobie coś na pianinie. W konsekwencji powstał jeden z najbardziej chwytliwych numerów The Clash.

4. The Rolling Stones - „It's Only Rock 'n Roll”

To tylko rock, ale kto by go nie lubił i to w takim wykonaniu! Piosenka pochodzi z 1974 roku i chyba każdy fan rocka zgodzi się z tekstem tego utworu.

5. Twisted Sister - „I Wanna Rock”

Szkoła, wieje nudą, odliczasz minuty do dzwonka, masz dosyć gapienia się w książki, jeszcze nauczyciel znowu czegoś od Ciebie chce. A Ty czego chcesz w swoim życiu? Odpowiedź jest dosyć prosta, bo liczy się tylko dobra, ostra muzyka.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele