12.09.2017 16:55

15 teledysków przerażających jak horrory

Dzięki filmowi „To” znów strach jest w modzie. Przypomnijmy sobie 15 klipów, których oglądanie przyprawi o gęsią skórkę.

15 teledysków przerażających jak horrory
foto: kadr z wideo

Premiera filmowej adaptacji powieści Stephena Kinga o krwiożerczym Pennywise stała się największym popkulturowym wydarzeniem jesieni. Klaun, którego sam uśmiech może przerazić na śmierć, przywraca trend na horrory. Dzięki „To” kino grozy wraca do łask masowej publiczności i można spodziewać się, że w najbliższej przyszłości czeka nas zalew potwornych postaci.

Ponieważ istotą zarówno horroru, jak i rocka jest szokowanie publiczności, mroczne klimaty zawsze były bliskie muzykom. Konwencja filmów grozy zainspirowała niezliczonych rockmanów. Black Sabbath, My Bloody Valentine, White Zombie czy Pennywise swoje nazwy zaczerpnęły właśnie z horrorów. Trudno wyobrazić sobie styl takich wykonawców, jak Alice Cooper, The Cramps, Misfits, Cannibal Corpse albo Lordi bez inspiracji horrorami. Wiele wielkich rockowych przebojów to jawne hołdy dla ukochanych „strasznych filmów” ich autorów, by wymienić choćby „Bela Lugosi’s Dead” Bauhausu czy „Eyes Without A Face” Billy’ego Idola.

Film grozy zawsze stanowił natchnienie dla twórców muzycznych teledysków. Klipy z naszego zestawienia to właściwie mini-horrory – niektóre naprawdę są co najmniej tak przerażające, jak „To”.

15. Soundgarden – „Black Hole Sun”

Dla koneserów horroru ten teledysk w ogóle nie będzie się wydawał straszny, ale wiele dzieciaków lat 90. nie mogło przez niego spać. Czarna dziura wsysa mieszkańców małego miasteczka – jakbyście zobaczyli coś takiego, też mielibyście minę pani z 4:40.

14. Fever Ray – „If I Had A Heart”

Nie ma tu rozlewu krwi, ale klimat tego teledysku może przyprawić o gęsią skórkę. Mroczne, opuszczone dworzysko pełne martwych ciał, dziwne postaci w niepokojących maskach, ludzie-szkielety… W połączeniu z muzyką znanej z The Knife Karin Dreijer Andersson wypada to naprawdę mrocznie.

13. Lou Reed – „No Money Down”

„Poszukiwacze zaginionej arki” to bynajmniej nie horror, ale scena otwierania Arki Przymierza to jeden z najstraszniejszych momentów w dziejach kina. Pamiętacie „topniejącego” nazistę? W klipie do „No Money Down” Lou Reed zdziera skórę z twarzy aż do samej czaszki – efekt jest równie niepokojący.

12. Ghost – „Cirice”

Wielu muzyków rockowych uwielbia twórczość Stephena Kinga. W klipie do „The Kill” 30 Seconds To Mars zainspirowali się „Lśnieniem”, a obrazek do „Cirice” Ghosta to hołd dla „Carrie”. W klipie główną bohaterką jest mała, niepozorna dziewczynka, która w rzeczywistości okazuje się dysponować gigantyczną mocą psychiczną.

11. Meshuggah – „Bleed”

Klimaty sado-maso, robale, królowa zombie, ożywające rzeźby – trudno ogarnąć, o co chodzi w tym klipie Meshuggah, ale można przestraszyć się nie na żarty.

Maciej Koprowicz
Tagi: To Horror Duperele