26.04.2019 15:30

15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej: Hymn "Oda do radości" w rockowych i metalowych wersjach

1 maja 2019 roku mija 15 lat od wstąpienia Polski do UE. Hymn organizacji to fragmenty IX symfonii Beethovena, którą scoverowała Sepultura czy X Japan.

Sepultura X Japan Ritchie Blackmore
foto: Wikipedia/kadr z wideo

Hymn Europy to "Oda do radości", czyli fragment IX symfonii skomponowanej przez Ludwiga van Beethovena. Zatwierdziła go Rada Europy oraz Unia Europejska, a tekst do utworu to poemat Fryderyka Schillera powstały w 1785 roku. Dzieło sławnego kompozytora doczekało się wielu interpretacji także rockowych i metalowych. Oto kilka z nich. 

Czym różni się metalowiec od fana muzyki klasycznej?
Czym różni się metalowiec od fana muzyki klasycznej?
Przeczytaj także Czym różni się metalowiec od fana muzyki klasycznej?

Hymn Unii Europejskiej w rockowych i metalowych wersjach

1. Sepultura

IX symfonia Beethovena pojawia się w utworze "Ludwig Van", który znajdziemy na płycie "A-Lex" z 2009 roku. Krążek to koncept-album inspirowany powieścią "Mechaniczna pomarańcza" Anthony'ego Burgessa. Materiał dotarł do 48. miejsca listy Billboard Independent Albums w Stanach i był pierwszym wydawnictwem, w którym udzielał się perkusista Jean Dolabella.

2. Rainbow 

Na płycie "Difficult to Cure" grupy Rainbow pojawia się utwór o tym samym tytule. Jest on współczesną aranżacją IX symfonii Ludwiga van Beethovena stworzoną przez Ritchiego Blackmore'a, Rogera Glovera i Joego Lynna Turnera

3. X Japan

Melodię hymnu Unii Europejskiej słyszeli na koncertach także fani X Japan. Zespół zaprezentował swoją wersję "Ody do radości" między innymi w 1993 roku podczas występu w Tokyo. Powtórzyli zabieg też 15 lat później. 

4. Metalowa "Oda do radości"

Z kolei na kanale Stana Murphy'ego na YouTubie pojawiła się heavy metalowa wersja hymnu Europy. W instrumentalnej wersji słyszymy między innymi charakterystyczne dla gatunku gitary i galopującą perkusję. 

5. "Ode to Joy" w rockowej wersji

Rockową wersję "Ody do radości" nagrała delegatura Unii Europejskiej w Albanii. Artyści stworzyli także specjalny teledysk, w którym z muzykami wystąpili najmłodsi obywatele Europy.

Zobacz też: >>A gdyby Bach był metalem?<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Duperele