11.09.2017 16:49

20 utworów nawiązujących do zamachu z 11 września 2001

17 lat temu doszło do tragicznych wydarzeń w USA. Zamachy terrorystyczne poruszyły wielu muzyków, którzy postanowili stworzyć utwory nawiązujące do tych wydarzeń.

20 utworów nawiązujących do zamachu z 11 września 2001
foto: AFP / East News

11 września 2001 roku doszło do ataków w USA, za którymi stali terroryści z Al-Ka’idy - organizacji dowodzoną przez Osamę bin Ladena. Zaplanowano wówczas 4 zamachy. Terroryści uprowadzili samoloty pasażerskie, które skierowali na Pentagon oraz wieże World Trade Center w nowym Jorku. Czwarty zaplanowany zamach się nie powiódł i samolot rozbił się.

Tego tragicznego dnia zmarło 2996 osób. Wydarzenia wstrząsnęły całym światem, a wielu muzyków nie mogło w takim momencie milczeć. Zamach zainspirował artystów do tego, by stworzyć utwory, które bezpośrednio odnosiły się do tych wydarzeń. Sprawdźcie, o jakim kompozycjach jest mowa.

1. Dream Theater - Sacrificed Sons

Na 11 września 2001 zespół zaplanował wydanie „Live Scenes from New York” i jak na złość na okładce albumu umieszczono grafikę z płonącym miastem. W związku z tym płyta została wycofana ze sklepów i dopiero po paru dniach wróciła na sklepowe półki ze zmienioną okładką.

W 2005 roku zespół stworzył numer poświęcony ratownikom, którzy zginęli ratując ofiary zamachu.

2. Evanescence - My Last Breath

Na debiutanckiej płycie zespołu z 2003 roku zatytułowanej Fallen pojawiły się takie hity, jak „Bring Me to Life”, „Going Under” czy „Everybody's Fool”. Krążek zawiera jednak również kompozycję, która została zainspirowana wydarzeniami 11 września. Mowa o utworze My Last Breath”.

3. Hunter - Krzyk Kamieni

Drak postanowił na albumie z 2005 roku T.E.L.I... umieścić kawałek, który odnosił się do zamachu terrorystycznego z 11 września i jest nim „Krzyk kamieni”. Numer często można usłyszeć na koncertach formacji.

4. Slayer - Jihad

Utwór pochodzi z krążka Christ Illusion z 2006 roku. W numerze muzycy postarali się przedstawić punkt widzenia terrorysty. Za numer odpowiedzialny jest Jeff Hanneman, natomiast tekst był stworzony wspólnie z wokalistą.

5. Disturbed - Prayer

W zamachu zginął dziadek Davida Draimana, nic zatem dziwnego, że w repertuarze Disturbed znajdziemy kawałek nawiązujący do ataku terrorystycznego. Utwór stał się pierwszym singlem z płyty Believe”. Utwór jest swego rodzaju rozmową między Draimanem a Bogiem.

6. Paul McCartney

Tak się złożyło, że 11 września 2001 roku muzyk znajdował się w samolocie lecącym do Nowego Jorku. Zamachy na tyle go wstrząsnęły, że postanowił skomponować utwór Freedom”, który pojawił się na 12. solowym krążku pod tytułem Driving Rain”. Wokalista zaangażował się również w organizację koncertu w Madison Square Garden, który odbył się 20 października 2017.

7. Leonard Cohen - On That Day

6. utwór na 11. płycie „Dear Heather” dotyczy tragicznych wydarzeń w Nowym Jorku. Za kompozycje odpowiada Cohen oraz Anjani Thomas.

8. Eagles - Hole in the World

Na kompilacyjnej płycie The Very Best Of z 2003 roku pojawił się kawałek skomponowany przez Dona Henleya i Glenna Freya, który był ich odpowiedzią na 11 września. Jest to pierwsze nagranie bez gitarzysty Dona Feldera.

Wczytywanie...

9. Testament - The Evil Has Landed

Nawiązania do zamachu terrorystycznego można odnaleźć w utworze pochodzącym z płyty The Formation of Damnation z 2008 roku. Jest to 9. studyjny album zespołu.

10. Killswitch Engage - Life to Lifeless

Ten numer ukazał się na płycie Alive or Just Breathing z 2002 roku. Autorem poruszającego tekstu jest Jesse Leach.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele