25.01.2016 13:41

500 fanów Davida Bowiego w „Space Oddity”

Muzyk nadal stanowi inspirację dla kolejnych twórców. Posłuchajcie, jak pewien chór zinterpretował znany przebój artysty.

500 fanów Davida Bowiego w „Space Oddity”
foto: kadr z wideo

W związku z śmiercią Davida Bowiego fani zorganizowali szereg akcji, by godnie pożegnać swojego mistrza. Jedna z nich odbyła się w londyńskiej dzielnicy Brixton, gdzie urodził się muzyk. Powstał tam mural, zaś wieczorem 11 stycznia 2016 roku wielbiciele zebrali się, by wspólnie zaśpiewać największe hity wokalisty.

Nie jest to jedyne takie spektakularne wydarzenie zorganizowane przez fanów, którzy postanowili tłumnie wykonać repertuar Bowiego. Kanadyjski Choir! Choir! Choir! stworzył akcję, w której ponad 500 osób zaśpiewało „Space Oddity”. Za aranżację utworu odpowiedzialni byli Daveed Goldman oraz Nobu Adilman. Zachęcali oni dosłownie wszystkich tych, którzy czuli się na siłach, by wykonać utwór na trzy głosy.

Ponad 500 osób w różnym wieku, z przyjaciółmi, w parach, z dziećmi, a nawet niemowlakami, zgromadziło się w Art Gallery of Ontario, gdzie w 2013 roku odbyła się wystawa „David Bowie is”. Niektórzy mieli na sobie koszulki z podobizną Bowiego, ulubione winyle twórcy czy make-up stylizowany na jedno z jego artystycznych wcieleń - Ziggy'ego Stardusta. Wszyscy jednym głosem wyśpiewali utwór o Majorze Tomie, który otwiera album zatytułowany po prostu „David Bowie” z 1969 roku. 

Posłuchajcie, jak chór wykonał „Space Oddity”:

Inicjatorami Choir! Choir! Choir! są Goldman i Adilman, którzy rozpoczęli ten projekt w 2011 roku. Zespół, do którego może wstąpić każdy chętny, zbiera się dwa razy w tygodniu i wykonuje znane przeboje w nowych aranżacjach. Na swoim koncie ma występy z takimi twórcami, jak Patti Smith czy Tegan and Sara.

Nie jest to jedyna tak oryginalna akcja. Powstała bowiem petycja do Boga, by oddał Bowiego, zaś wielbiciele z Wielkiej Brytanii chcą, by utwór „Heroes” stał się oficjalnym państwowym hymnem.

W związku ze śmiercią Bowiego fani zaczęli również wspominać jego najważniejsze momenty w karierze, jak chociażby duet z Freddiem Mercurym w kompozycji „Under Pressure”. W internecie pojawiło się nagranie z samym wokalem obu wykonawców. Światło dzienne ujrzał również zapis, gdzie Bowie udaje swoich kumpli z branży.

Jak oceniacie „Space Oddity” na 500 osób?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele David Bowie