22.01.2016 15:37

8-bitowy „Behemoth” wprost z Game Boya

Myśleliście, że do prawdziwego metalu potrzeba żywych gitar i garów? Okazuje się, że mocne dźwięki można wydobyć również z... Game Boya.

8-bitowy „Behemoth” wprost z Game Boya
foto: domena publiczna

Choć agresywna 8-bitowa elektronika jak chiptune jest nam nieobca, wciąż potrafimy się zdziwić tym, jak wiele można wyciągnąć z procesora dźwiękowego konsoli sprzed przeszło ćwierćwiecza. Tym razem naszą uwagę zwrócił niejaki Danimal Cannon ze swoim - jakże metalowo zatytułowanym - utworem „Behemoth”.

Kawałek powstał pierwotnie z myślą o grze „JumpJet Rex”. Zrealizowaną w starym stylu platformówkę można obecnie zdobyć na Steamie, a wkrótce ukaże się też na konsolach. Utwór ilustruje w tej produkcji walkę z jednym z bossów, stąd jego podniosły i zagrzewający do walki charakter.

Kompozycja powstała w całości na Game Boyu, kultowej konsoli Nintendo z 1989 roku. Ostateczna wersja została tylko nieznacznie wzbogacona żywą, gitarową solówką - wszystkie pozostałe dźwięki to czyste 8 bitów. Trzeba przyznać, że jak na takie instrumentarium utwór brzmi zaskakująco ciężko i może poszczycić się iście metalową dynamiką.

Danimal Cannon zdradził, że do „Behemotha” zainspirował go „Mars, The Bringer of War” Gustava Holsta. To pierwsza i zarazem najbardziej znana część „Planet” angielskiego kompozytora i dyrygenta. Suita powstawała w latach 1913-1916 zainspirowana przypadkową rozmową o astrologii i była brana na warsztat już przez wielu rockmanów, m.in. King Crimson oraz Led Zeppelin. Zainspirowała też utwory „Black Sabbath” i „Children of the Grave” Black Sabbath.

8-bitowego metalu rodem z Game Boya posłuchacie poniżej:

Jeśli spodobał Wam się „Behemoth”, już 11 marca ukaże się na płycie „Lunaria”. Danimal Cannon zapowiedział, że utwór jest wskazówką całego kierunku, jaki obrał na albumie, wiemy już więc, czego się po nim spodziewać.

8-bitowy metal nie jest nowym pomysłem. Kiedyś już Wam pokazywaliśmy, jak brzmią przerobione na takie dźwięki kawałki Metalliki, Toola i Linkin Park czy też hair metal. A jeśli tytuł „Behemoth” skojarzył Wam się od razu z naszą krajową kapelą Nergala, to wiedzcie, że ona też doczekała się już odpowiednich przeróbek:

Jak Wam się podoba taki metal wprost z Game Boya?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele