18.07.2018 19:28

96-latka ocalała z Holokaustu śpiewa death metal

Inge Ginsberg z pewnością nie jest klasyczną emerytką. Mimo podeszłego wieku kobieta tryska energią i z radością oddaje się swojej pasji – śpiewaniu death metalu.

Inge Ginsberg
foto: kadr z wideo ManhattanCamerata „93yo Metal Grandma Holocaust Survivor Spy! "Totenköpfchen" (Laugh at Death) -Swiss Eurovision 2015"

96-letnia staruszka w deathmetalowej odsłonie? Tak, dobrze przeczytaliście. Inge Ginsberg nie ma najmniejszej ochoty na stawianie pasjansa czy partyjkę bingo. Dużo bardziej woli śpiewać ostre kawałki.

96-latka śpiewająca death metal

Ginsberg dała się poznać szerszej publiczności przez udział w szwajcarskiej wersji programu „Mam talent”. Zarówno publiczność, jak i jury byli mocno zszokowani, gdy urocza staruszka zaczęła śpiewać do ciężkiej gitarowej muzyki, z miejsca ją pokochali. Swoim występem Inge chciała spróbować czegoś, czego nigdy w życiu nie miała okazji zrobić.

"

Możecie się ze mnie śmiać, ale poczekajcie, aż będziecie mieli 96-lat i zrobicie dokładnie to samo. "

Inge Ginsberg – „deathmetalowa babcia”

Przygoda Inge z muzyką metalową rozpoczęła się w zasadzie przypadkiem. Wielką pasją kobiety jest poezja, którą skrzętnie zapisuje w małym notesiku. W pewnym momencie jej twórczość zaczęła skupiać się na śmierci. Gdy zaprzyjaźnieni muzycy powiedzieli jej, że poematy bardzo przypominają deathmetalowe teksty, zdziwiona odparła jedynie: „Co to jest death metal?”

Inge Ginsberg

Muzyka sprawiła, że twórczość kobiety w końcu mogła dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Po występie w szwajcarskim „Mam Talent” postanowiła więc spróbować swoich sił w amerykańskiej edycji programu. Jej przygotowania do udziału w show udokumentowała reżyserka Leah Galant, która nakręciła o kobiecie krótki film.

Jeżeli jesteście ciekawi jak brzmi ta niezwykła wokalistka, poniżej możecie zobaczyć teledysk do jej singla „Totenkopfen (Laugh At Death)”

Inge Ginsberg - 96-latka pisze metalowe teksty

Pewnie zastanawiacie się skąd w 96-latce tyle energii? Inge podkreśla, że w jej wieku ważne jest robienie tego, co sprawia przyjemność. Chce również udowodnić, że starsi ludzie, którzy często są wykluczani przez społeczeństwo, wciąż mogą cieszyć się życiem. Dlatego też kobieta spędza czas z dużo młodszymi członkami swojego zespołu, którzy zajmują się tworzeniem muzyki do jej piosenek. Ona sama zaś dba o odpowiednie teksty.

"

Każdy z moich utworów niesie ze sobą pewien przekaz. Po pierwsze, nie niszcz tego, czego nie możesz zastąpić. "

Jesteście ciekawi, jakie jest drugie przesłanie Inge? To może was nieco zaskoczyć.

"

Nikt nie może uniknąć śmierci, więc należy się z niej śmiać "

I to się nazywa podejście do życia. Z taką charyzmą to tylko kwestia czasu, zanim Inge podbije świat.

Kim jest Inge Ginsberg?

Inge Ginsberg, z pochodzenia Żydówka, urodziła się w 1922 roku w Wiedniu. Już od szóstego roku życia zaczęła naukę gry na pianinie, co jak twierdzi w późniejszych latach życia czyniło ją gwiazdą wśród towarzystwa. Gdy miała 17 lat wybuchła II Wojna Światowa. Trzy lata później młoda Inge, w obliczu prześladowań Żydów postanowiła wraz z mężem uciec do Szwajcarii, przeprawiając się przez góry. Jak wspomina, wówczas prawie zamarzła na śmierć.

Po wojnie małżeństwo wyjechało do Hollywood, gdzie zajęli się komponowaniem piosenek, jednak Inge szybko odkryła, że cały przemysł jest przepełniony sztucznością i postanowiła wyjechać. Obecnie mieszka na zmianę w Szwajcarii i Los Angeles.

Olga Konarzycka
Tagi: Duperele