19.01.2016 15:51

A gdyby Bach był metalem?

Historia muzyki klasycznej zapewne potoczyłaby się nieco inaczej. Posłuchajcie, jak brzmi jego kompozycja w naprawdę ostrym wykonaniu.

A gdyby Bach był metalem?
foto: kadr z wideo

W filharmonii podczas koncertów przycinaliście komara? Chrapanie zagłuszało finezyjną grę pianisty, który w pocie czoła produkował się, by jak najlepiej wykonać walc cis-moll naszego słynnego rodaka Chopina? Uważaliście, że muzyka klasyczna jest tylko dla sztywniaków?

Niektórzy nie chcą określać tego gatunku jako muzyki poważnej, żeby sztywną nazwą nie odstraszyć potencjalnych słuchaczy. A gdyby tak pozbyć się swoich uprzedzeń i spróbować zinterpretować klasyczne utwory po swojemu?

Tak postanowił zrobić YouTuber Rob Scallon, który chwycił za gitarę i przyodział perukę, by choć trochę przypominać niemieckiego kompozytora Jana Sebastiana Bacha. Muzyk wziął na warsztat „Badinerie” będący częścią suity h-moll, która powstała w latach 1738 - 1739.

Kompozycja stała się iście metalowym majstersztykiem, zresztą przekonajcie się sami:

Oryginał jest lekkim utworem nadającym się do tańca, przynajmniej w XVIII w. Trzeba przyznać, że metalowa aranżacja jest na tyle agresywna, że ciężko poznać tę kompozycję.

Posłuchajcie, jak brzmi pierwotna wersja:

Nie od dziś wiadomo, że Bach był „mrocznym” twórcą, a jego utwory na organy przytłaczają słuchacza. Gitarzysta był mile zaskoczony tym, z jaką łatwością udało się mu przearanżować twórczość kompozytora, w związku z czym podejrzewa, że niemiecki artysta odnalazłby się w agresywniejszym repertuarze:

"

To, co spodobało mi się w tym małym eksperymencie, to fakt, jak ta kompozycja świetnie nadała się na ten styl muzyki. Okazuje się, że Bach był dosyć brutalny. "

Jeżeli zainteresowała Was nietypowa twórczość Roba Scallona, możecie posłuchać w jego wykonaniu „Enter Sandman” Metalliki zagrany od tyłu czy „Battery” wykonany na ukulele. Ale to jeszcze nie wszystko, bowiem YouTuber zaprezentował, jak metal wybrzmiewa w niewłaściwych miejscach czy nietuzinkowy sposób komunikacji gitarzystów.

Czy według Was Bach miał duszę metalowca?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Rob Scallon