23.10.2017 15:21

Australijski zespół metalowy śpiewa o Jabbie z „Gwiezdnych wojen”

Najpotężniejszy gangster odległej galaktyki doczekał się muzycznego hołdu.

Australijski zespół metalowy śpiewa o Jabbie z „Gwiezdnych wojen”
foto: Everett Collection/EAST NEWS

Kto jest najpopularniejszym bohaterem filmowej sagi „Gwiezdne wojny”? Gdyby stworzyć taki ranking, pewnie na szczycie znaleźlibyśmy mrocznego Dartha Vadera – wystarczy mu kilka minut na ekranie, by skraść innym show, o czym można było przekonać się w filmie „Łotr 1”. W czołówce byliby pewnie także Han Solo, Obi-Wan Kenobi i mistrz Yoda. Ale nie znaleźlibyśmy tam raczej niejakiego Jabby Hutta.

Jabba pojawia się w filmach „Nowa nadzieja” i „Powrót Jedi”. Jest szefem przestępczego podziemia na planecie Tatooine, a wśród jego podwładnych jest między innymi Han Solo. Przemytnik jest winny Huttowi znaczną sumę galaktycznych pieniędzy za niedostarczony ładunek. Zniecierpliwiony mafioso wysyła za Hanem łowców nagród. Boba Fett doprowadza do zamrożenia dłużnika na planecie Bespin i dostarcza go Jabbie do jego pałacu w formie bloku karbonitu. Hana wyzwala księżniczka Leia, która natychmiast sama trafia w łapy gangstera i staje się jego ulubioną maskotką, paradującą w blaszanym bikini. Leię i Hana ratuje dopiero interwencja Luke’a Skywalkera, która kończy się tragicznie dla Hutta.

Obślizgły, wiecznie zaślinony kosmita, przypominający pełzającą jak ślimak spasioną żabę nie jest więc ani sympatyczny, ani uroczy. A jednak znalazł swoich wielbicieli. Australijski zespół ekstremalnego metalu, The Senate, złożył Jabbie hołd swoim debiutanckim singlem pod tytułem „The Bloated One”. Słyszymy w nim:

"

Witamy w pałacu Spuchniętego

Groteskowego z wyglądu, wielkiego, grubego i chciwego ślimaka "

Trzeba przyznać, że tekst o Jabbie jest zinterpretowany w bardzo stosowny do tematu sposób przez wokalistę - jego śpiew kojarzy się z głosem samego Hutta, albo któregoś z jego strażników z rasy Gamorrean. Posłuchajcie całego utworu:

Już sama nazwa grupy wskazuje, że jej członkowie to maniacy „Gwiezdnych wojen”. „I am the Senate” (Ja jestem senatem) to słynny cytat kanclerza Palpatine’a z trzeciego epizodu cyklu, „Zemsty Sithów”.

Maciej Koprowicz
Tagi: Gwiezdne wojny Duperele