28.12.2017 15:07

Bracia Golec jak Burzum. „Ściernisco” w blackmetalowej wersji projektu Murmur

Przeróbki piosenek Golec uOrkiestry stały się ostatnio hitami internetu. Ale utworów najsłynniejszych polskich górali w konwencji black metalu jeszcze nie było!

Bracia Golec jak Burzum. „Ściernisco” w blackmetalowej wersji projektu Murmur
foto: Adam Staskiewicz/East News

Internet nie znosi próżni i cały czas domaga się dostawy świeżych memów. Szansę zostania wirtualnym fenomenem mają szansę również piosenki. Na świecie internauci oszaleli na punkcie „Afriki” Toto, a od kilku miesięcy w polskiej sieci rządzą niepodzielnie bracia Golec. 

Zespół Golec uOrkiestra, łączący pop z góralskim folkiem, na przełomie XX i XXI wieku był najpopularniejszym wykonawcą w Polsce. Od Bałtyku do samiuśkich Tater słuchano takich hitów, jak „Lornetka”, „Słodycze”, „Crazy is my life”, „Pędzą konie” czy „Ściernisco”. W ostatnich latach gwiazda Pawła i Łukasza Golców nieco przygasła – najnowszy utwór, „Pomarańcza” z 2017 roku, przeszedł raczej bez większego echa – ale wciąż o nich pamiętają internauci. 

Golcowie wrócili jako bohaterowie memów i przeróbek ich piosenek – z reguły dość wulgarnych, choć czasem trafiają się prawdziwe perełki. Youtuber o nicku NCFreex przygotował metalową wersję „Ścierniska”. Ten sam utwór przerobił projekt muzyczny z Trójmiasta o nazwie Murmur.

Mikołaj Mąkowski z Murmura wyjaśnia źródło tego pomysłu: 

"

W ramach żartu, na fali popularności memów i przeróbek wideo z Braćmi Golec, postanowiliśmy nagrać ich najbardziej znany numer, czyli „Ściernisco” w trochę bardziej brutalnej aranżacji. "

Rzeczywiście, jest brutalnie – „Ściernisco” w wersji blackmetalowej to coś, na co czekaliśmy! Okazuje się, że polski folk i skandynawski metal mają wiele wspólnego.To już nie Golec uOrkiestra, to... Golzum. Posłuchajcie sami! 

Najbardziej wulgarne filmiki na temat braci Golec, które trafiły na YouTube spotkały się z ostrą reakcją managementu zespołu, który zażądał ich usunięcia. Mamy nadzieję, że blackmetalowe „Ściernisco” przypadnie muzykom do gustu. 

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Golec uOrkiestra