12.02.2019 11:53

Czego słuchają milenialsi? Naukowcy odkryli, że wcale nie lubią współczesnej muzyki

Badacze porozmawiali z milenialsami, którzy stwierdzili, że wcale nie utożsamiają się ze współczesnymi brzmieniami.

Milenialsi jakiej słuchają muzyki
foto: shutterstock.com

Dla niewtajemniczonych wyjaśnimy, że milenialsi to tak zwane pokolenie Y, które urodziło się w latach 80. i 90. Stereotypowo takie osoby są uzależnione od technologii i często korzystają z mediów społecznościowych, dłużej mieszkają z rodzicami, są pewni siebie, wykształceni i ważne dla nich są doświadczenia, a nie posiadanie. Tak przynajmniej twierdzą socjologowie. Tematem milenialsów zainteresowali się również naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego, którzy postanowili sprawdzić, jakiej muzyki słuchają młodzi ludzie.

Jakiej muzyki słuchają milenialsi?

W sumie przebadano 643 osoby, z czego 88% z nich było w wieku od 18 do 25 lat. Większość z nich mieszka też w Nowym Jorku. Okazało się, że młodzi wcale nie słuchają współczesnych piosenek, tylko utożsamiają się z muzyką z lat 60. i 90. 

Polska młodzież
Polska młodzież
Przeczytaj także Czego najczęściej słucha polska młodzież? Niestety nie muzyki rockowej

Badani przesłuchali w sumie 152 utworów, które pojawiły się na liście Billboard Top 100 w latach 1940-1957 oraz w notowaniu Billboard Hot 100 w okresie 1958-2015. Musieli wybrać te piosenki, które są im bliższe i wcale współczesna muzyka nie okazała się być najlepszą dla milenialsów. Badani często typowali takie utwory, jak "When A Man Loves A Woman" Percy'a Sledge'a z 1966 roku czy "The Tide is High" grupy Blondie, który pochodzi z 1980 roku.

Wynik badań może być powiązany ze Spotify, o czym wspomniał profesor Pascal Wallisch w swoim badaniu:

"

Spotify powstało w 2008 roku, czyli wtedy, gdy już powstało 90% badanych przez nas piosenek. To sprawia, że milenialsi znają te utwory i chociaż pojawiły się one przed ich narodzinami, to młodzi chętnie je wybierają. "

Wszyscy ci, którzy twierdzą, że "kiedyś to była muzyka", mają teraz dobry argument potwierdzający tę teorię.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele