09.05.2018 14:49

Czego słuchało się 20 lat temu? Rockowe utwory, które były przebojami w maju 1998

Jak co miesiąc, wyruszamy muzycznym wehikułem czasu w przeszłość. Cofamy się dokładnie o dwie dekady, by sprawdzić, jakie rockowe kawałki rządziły wtedy na listach przebojów.

Czego słuchało się 20 lat temu? Rockowe utwory, które były przebojami w maju 1998
foto: kadry z wideo

1998 rok? Pamiętam, jakby to było wczoraj! Z pewnością wielu z Was może to o sobie powiedzieć. Maj tego roku dla niejednego z naszych Czytelników był czasem egzaminów dojrzałości – jesteśmy pewni, że nauce do matury w wielu przypadkach towarzyszyła muzyka.

Do rozładowania emocji, które budzą egzaminy maturalne, idealnie nadaje się rockowe granie. W maju 1998 roku z radiowego eteru i telewizyjnych kanałów muzycznych płynęło dużo dobrego rocka – w tym czasie pojawiło się sporo przebojów w naszym ulubionym gatunku. Niektóre należą dziś do muzycznej klasyki, inne nieco gorzej zniosły próbę czasu, ale i tak warto je sobie przypomnieć.

Rockowe utwory z maja 1998

Maj 1998 w muzyce to nie tylko „Ray Of Light” Madonny, „Everybody (Backstreet’s Back) Backstreet Boys i „Ameno” Ery. Jak co miesiąc, prezentujemy 10 rockowych kawałków sprzed dokładnie 20 lat. Sprawdźcie, czy pamiętacie je wszystkie!

W poprzednich miesiącach sprawdziliśmy, co działo się w świecie muzyki w styczniu, w lutym, w marcu kwietniu 1998 roku. Kolejna muzyczna podróż w czasie już za miesiąc!

Pearl Jam – „Wishlist”

Drugi singiel z albumu „Yield” ukazał się 5 maja 1998. Dotarł do 47. miejsca listy „Billboardu”.

The Smashing Pumpkins – „Ava Adore”

Pierwszy singiel zapowiadający czwarty album Pumpkins, „Adore” był dla fanów zespołu ogromnym szokiem. Mocno elektroniczny, nie przypominał utworów, za które świat w latach 90. pokochał grupę Billy’ego Corgana. Singiel ukazał się 18 maja 1998.

Metallica – „Fuel”

Album „ReLoad” wypada dość blado na tle reszty dyskografii Metalliki, ale fani wspominają ciepło kilka numerów z tego albumu. „Fuel” poradził sobie najgorzej spośród promujących go trzech singli, ale dotarł do 6. miejsca listy Billboard Mainstream Rock Tracks.

Eagle-Eye Cherry – „Save Tonight”

To nie pseudonim – Eagle-Eye Cherry to prawdziwe imię i nazwisko szwedzkiego wokalisty, syna słynnego jazzowego muzyka Dona Cherry’ego i brata piosenkarki pop, Neneh Cherry. Nie odniósł takich sukcesów jak pozostali członkowie rodziny, ale wylansował jeden wielki hit. W rodzinnej Szwecji święcił triumfy już w 1997 roku, ale w pozostałych państwach Europy i USA ukazał się dopiero kilka miesięcy później.

The Verve – „Sonnet”

„Urban Hymns” The Verve to jeden z najważniejszych albumów 1997 roku – pochodziło z niego kilka wielkich przebojów, na czele z „Bitter Sweet Symphony”. Ballada „Sonnet”, która święciła największe triumfy w maju 1998 roku, to z pewnością jeden z najmocniejszych jego punktów.

T.Love – „Stokrotka”

Trzeci singiel z albumu „Chłopaki nie płaczą” zdobył nie mniejszą popularność, niż jego poprzednicy – numer tytułowy i „Jest super”. Pomógł też bardzo charakterystyczny teledysk, z zespołem szkieletów i Muńkiem-taksówkarzem.

Nosowska – „Milena”

Trzeci i ostatni singiel z drugiej solowej płyty Kasi o tym samym tytule. Co ciekawe, niektóre radia nie chciały go grać ze względu za słowo „dziwka” w refrenie. Zamiast niego prezentowano inny utwór z „Mileny”, pod tytułem „Nasz truskawa”.

Kasia Kowalska – „Co może przynieść nowy dzień”

Maj 1998 na polskiej scenie należał do śpiewających Kaś. Pierwszy singiel z czwartego albumu Kasi Kowalskiej, „Pełna obaw” ukazał się 30 kwietnia 1998. Stał się jednym z największych przebojów naszej poprockowej gwiazdy.

O.N.A. – „Najtrudniej”

Obie Kasie w tamtym czasie sąsiadowały na listach z inną rockową dziewczyną – Agnieszką Chylińską i jej grupą O.N.A. „Najtrudniej” to największy przebój z albumu „T.R.I.P.”, trzeciego w dorobku zespołu.

Quidam – „Moje anioły”

W 1998 roku inowrocławski zespół progrockowy wydał swój drugi album, „Sny aniołów”. Pochodzący z niego utwór „Moje anioły” okazał się pierwszym utworem formacji, który zdobył popularność i przedstawił zespół Macieja Mellera szerszej publiczności.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele