15.01.2018 16:03

Czego słuchało się 20 lat temu? Rockowe utwory, które były przebojami w styczniu 1998

Nasz muzyczny wehikuł czasu zabierze Was w podróż do przeszłości. Jakie pamiętne rockowe kawałki poznaliśmy równo 20 lat temu?

Czego słuchało się 20 lat temu? Rockowe utwory, które były przebojami w styczniu 1998
foto: kadr z wideo

Pamiętacie, co robiliście dokładnie 20 lat temu? Części Czytelników nie było jeszcze w planach, a część albo wracała właśnie z przedszkola, albo bawiła się otrzymanymi na gwiazdkę klockami Lego (jak niżej podpisany). Ale z pewnością wielu z Was doskonale pamięta rok 1998. A czy pamiętacie, czego się wtedy słuchało?

Sprawdziliśmy, w rytmie jakich przebojów upływał styczeń 1998 roku. Fani popu na świecie zasłuchiwali się w kawałkach między innymi Spice Girls („Too Much”), All Saints („Never Ever”), Savage Garden („Truly, Madly, Deeply”), Janet Jackson („Together Again”) czy Robbiego Williamsa („Angel”), a fani, hmm, muzyki dla dzieci w przeboju Teletubisiów, „Teletubbies Say Eh-Oh!”. A co z rockiem? Czyżby nie w świecie gitar nie działo się nic ciekawego?

Nic bardziej mylnego. Rok 1998 nie był może dla rocka tak przełomowy, jak 1969, 1977 albo 1991, ale dla nas i tak był bardzo ważny. Wszystko dzięki wspomnieniom, jakie budzą te piosenki. Oto 10 rockowych kawałków z list przebojów ze stycznia 1998 roku – pamiętacie je wszystkie?

Chumbawamba, „Tubthumping”

Utwory rockowych wykonawców na szczycie mainstreamowych list przebojów, szczególnie amerykańskiego Billboardu to nie jest coś, co widzi się codziennie. A anarchistyczno-punkowa kapela na „jedynce” listy to już absolutny ewenement. Brytyjski muzyczny „kolektyw” Chumbawamba odniósł kawałkiem „Tubthumping” właściwie niewytłumaczalny, gigantyczny sukces. Pierwsze miejsce w Stanach, drugie w Anglii, i to dla zespołu, który duchowo więcej miał wspólnego z Crass, niż ze swoimi sąsiadami z list przebojów, z Spice Girls i All Saints na czele. Singiel wydany w 1997 roku swoje listowe apogeum przeżył w styczniu następnego. Kto by pomyślał, że jeszcze kilka lat wcześniej Chumbawamba grała niszowe koncerty dla polskich punków…

Pearl Jam, „Given To Fly”

Jeden z klasycznych kawałków Perłowego Dżemu na singlu ukazał się 22 grudnia 1997 roku, ale przebojem został już w roku następnym. W styczniu 1998 zadebiutował na listach singli w USA (najwyższa pozycja 21.) i w Wielkiej Brytanii (12.). Utwór trafił na szczyt listy US Mainstream Rock Tracks.

Blink-182, „Dammit (Growing Up)”

Przełomowy utwór dla Blink-182. Był pierwszym mainstreamowym hitem poppunkowców i od niego zaczęła się ich wielka kariera. Singiel ukazał się jeszcze we wrześniu 1997 roku, ale dopiero na początku następnego roku pojawił się na listach i zaczął być grany w radiu.

Green Day, „Good Riddance (Time Of Your Life)”

Najsłynniejszy kawałek Green Day z okresu po „Dookie”, a jeszcze przed „American Idiot”. Co ciekawe, początkowo nie był wydany na singlu, ale zdobył wielką popularność na Wyspach Brytyjskich, właśnie na początku 1998 roku.

Oasis, „All Around The World”

Ten singiel nie zapisał się może w naszej pamięci tak silnie, jak „Live Forever” czy „Don’t Look Back In Anger”, ale na brytyjskiej liście radził sobie lepiej od nich! Dotarł do miejsca pierwszego w Anglii i Irlandii, a także do 15. pozycji na US Alternative Songs.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele