10.09.2018 14:40

Czego słuchało się 20 lat temu? Rockowe utwory, które były przebojami we wrześniu 1998

Zapraszamy do naszego muzycznego wehikułu czasu  - przenosimy się o dokładnie dwie dekady w przeszłość, by sprawdzić, czego się wtedy słuchało.

Czego słuchało się 20 lat temu? Rockowe utwory, które były przebojami we wrześniu 1998
foto: kadr z wideo

Pamiętacie, co robiliście we wrześniu 1998 roku? Niejeden z Was w tym czasie wracał do szkoły po dwóch miesiącach błogiego, wakacyjnego lenistwa. Wówczas walkmany były u szczytu popularności, więc bardzo możliwe, że w drodze na lekcje towarzyszyła Wam muzyka.

A wczesną jesienią 1998 roku zdecydowanie było czego posłuchać. Fani popu zasłuchiwali się w „Viva Forever” Spice Girls, wielbiciele techno katowali „How Much Is The Fish?” Scootera, a pożegnanie z latem osładzała Loona i jej „Bailando”. Z kolei na polskiej scenie muzycznej królowały panie – Reni Jusis ze swoją „Zakręconą” i Beata Kozidrak z utworem „Siedzę i myślę”.

Nie znaczy to jednak, że w świecie rocka panowała posucha. Wrzesień 1998 upływał pod znakiem wielu świetnych utworów, z których niejeden trafił na stałe do muzycznej klasyki. Oto 10 utworów, których fani rocka i metalu słuchali dokładnie 20 lat temu. Pamiętacie je wszystkie?

Rockowe utwory z sierpnia 1998

W poprzednich miesiącach sprawdziliśmy, co działo się w świecie muzyki w styczniulutymmarcukwietniumajuczerwculipcu i sierpniu 1998 roku. Następna muzyczna podróż w czasie już za miesiąc!

Hole – „Celebrity Skin”

Najgłośniejszą rockową premierą września był album zespołu naczelnej muzycznej skandalistki lat 90., Courtney Love. Była żona Kurta Cobaina potrafiła jednak nie tylko szokować – na przykład występując topless – ale też pisać naprawdę dobre piosenki. Takie jak tytułowy utwór z wydanego 8 września 1998 albumu „Celebrity Skin”.

Rammstein – „Stripped”

4 sierpnia 1998 ukazał się tribute album dla Depeche Mode, zatytułowany „For The Masses”, na którym swoje własne wersje utworów zespołu zamieścili m.in. The Cure, Deftones i Smashing Pumpkins. Największą popularność zyskał jednak industrialny cover „Stripped” w wykonaniu Rammstein, który we wrześniu pojawił się na amerykańskich rockowych listach. Oryginalna wersja nagrania niestety nie jest dostępna na YouTube.

Depeche Mode - „Only When I Lose Myself”

We wrześniu 1998 depeszowcy mieli podwójne powody do zadowolenia. 28 września ukazała się składanka przebojów zespołu, „The Singles 86>98”, którą promował zupełnie nowy utwór, „Only When I Lose Myself”.

Lenny Kravitz – „Fly Away”

Jeden z najsłynniejszych utworów Lenny’ego ukazał się oficjalnie jako singiel dopiero w grudniu 1998, ale już kilka miesięcy wcześniej hulał na antenach radiowych. Faworytem radiowców pozostaje do dziś. Utwór pochodził z albumu „5”, który trafił na rynek w maju.

Phil Collins – „True Colors”

Jeden z najpopularniejszych solowych przebojów Phila Collinsa to cover – „True Colors” w oryginale wykonywała Cyndi Lauper. Piosenka zapowiadała wydaną na początku października 1998 kompilacyjną płytę „…Hits”.

Placebo – „You Don’t Care About Us”

Drugi singiel z przełomowej dla Placebo płyty „Without You I’m Nothing” ukazał się 28 września 1998.

PJ Harvey – „A Perfect Day Elise”

Wydany na singlu 14 września 1998 utwór z albumu „Is This Desire?” okazał się największym przebojem w karierze PJ Harvey, artystki, która nigdy w listy przebojów specjalnie nie celowała. Dotarł do 25. miejsca UK Singles Chart i 33. miejsca US Alternative Songs „Billboardu”.

Rob Zombie – „Dragula”

Największy przebój Roba Zombiego ukazał się na singlu 24 sierpnia 1998, ale na listach zameldował się w kolejnym miesiącu. Promował album „Hellbilly Deluxe”.

Lady Pank – „Znowu pada deszcz”

Album „Łowcy głów” ukazał się 22 czerwca 1998 roku. Zawierał jeden wielki przebój – „Znowu pada deszcz”, którego szczyt popularności przypadł właśnie na jesień 1998.

Maanam – „Miłość od pierwszego spojrzenia

Swój przebój we wrześniu 1998 miała również inna rockowa gwiazda lat 80., Maanam. Piosenka promowała album „Klucz”.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele