17.03.2016 12:04

Czy harmonijka pasuje do metalu?

Jak brzmią mocne gitary połączone z tym - zdawałoby się - zupełnie niemetalowym instrumentem? Przekonajcie się.

Czy harmonijka pasuje do metalu?
foto: kadr z wideo

Teoretycznie klasycy metalu udowodnili już, że można połączyć wodę z ogniem. Na debiutanckiej płycie Black Sabbath znalazł się inspirowany „Władcą pierścieni” Tolkiena utwór „The Wizard”. Muzycy, którzy dopiero kładli podwaliny pod rodzący się heavy metal, zapożyczając cegiełki z bluesowej tradycji, wykorzystali w nim brzmienie harmonijki, na której zagrał sam Ozzy Osbourne.

Wydana ćwierć wieku później, kontrowersyjna płyta „Youthanasia” grupy Megadeth również zawierała podobny patent. Tym razem ustny instrument został wykorzystany w singlowym utworze „Train of Consequences”, a także „Elysian Fields”. Zagrał na niej Jimmie Wood. Choć zespół Dave'a Mustaine'a odchodził na tym albumie od klasycznego thrash metalu, wciąż można uznać te przykłady za próbę łączenia harmonijki z metalem.

Teraz jednak dwóch rockowych YouTuberów, Joey i Brandon, postanowiło sprawdzić, jak ten instrument sprawdzi się w połączeniu z bardziej współczesnym, metalowym riffowaniem. W krótkim nagraniu pokazali, jak można pogodzić te nietypowe brzmienia w jednej kompozycji. Efekt - jak zgodnie przyznali - przerósł ich najśmielsze oczekiwania.

Sprawdźcie sami:

Co teraz? Basowe solówki na jednej strunie w połączeniu z harmonijką? Nowy wymiar djentu? A może wypadałoby pokazać możliwości tego aerofonu przybyszom z kosmosu, by mogli rozwinąć estetykę swojego analnego metalu? Jak przekonaliśmy się już nieraz, wyobraźnia rockowych YouTuberów nie zna granic.

Jeśli interesują Was inne rockowo-metalowe eksperymenty, polecamy sprawdzić jak brzmi metal zagrany na domowych przedmiotach czy też klasyk Rage Against the Machine wykonany na jednostrunowej... łopacie. Szukacie naprawdę ciężkiego brzmienia? Nic nie pobije gitary z betonu.

Jakie znacie jeszcze udane próby połączenia metalu z harmonijką?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele