07.03.2017 10:56

Czy tak powinien brzmieć „Under The Bridge” Red Hot Chili Peppers w 2017 roku?

Chino XL i Rama Duke przerobili klasyczny kawałek Red Hot Chili Peppers na... hip-hop. Co Wy na to?

Czy tak powinien brzmieć „Under The Bridge” Red Hot Chili Peppers w 2017 roku?
foto: kadr z wideo + Bóg Pejnta

Żyjemy w czasach, kiedy podobno rock nie ma się najlepiej: Gene Simmons z Kiss i Flea z Red Hot Chili Peppers mówią otwarcie, że umarł. Z kolei Kyle Gass z Tenacious D przekonywał nas niedawno, że umarł tylko w Stanach Zjednoczonych, a w Europie ma się całkiem nieźle. Czy wyparł go hip-hop? Według Zakka Wylde'a i ten gatunek nie ma się ostatnio najlepiej...

Jednak to właśnie on wiąże się z najnowszym coverem doskonale wszystkim znanego „Under The Bridge” Red Hot Chili Peppers. Drugi singiel z „Blood Sugar Sex Magik” wywindował zespół Anthony'ego Kiedisa na szczyty popularności i do dziś stanowi żelazną pozycję na playliście każdej szanującej się stacji radiowej.

Czy ten sukces powtórzy najnowszy cover autorstwa rapera Chino XL i Ramy Duke'a? Co ciekawe, hip-hopowiec sam jest wychowankiem Ricka Rubina, który podpisał z nim kontrakt, kiedy muzyk miał zaledwie 16 lat. To właśnie słynny producent przekonał też Anthony'ego Kiedisa do „Under The Bridge”, który zdaniem wokalisty nie pasował do repertuaru Red Hot Chili Peppers.

Słuchacze jednak od razu silnie identyfikowali się z jego tekstem - w tym Rama Duke:

"

Za dzieciaka byłem takim młodym gniewnym. Ciągle się gdzieś przeprowadzaliśmy, nosiłem zawsze słuchawki i zatapiałem się w muzyce, byle była surowa i wokalista nie obawiał się mówić tego, co naprawdę czuję. Rozumiem, na czym polega walka i wydaje mi się, że pozostaje częścią wszystkiego, o czym śpiewam. "

Podobne odczucia co do słynnego kawałka ma raper Chino XL, któremu nieobce są potyczki dnia codziennego i trudne dzieciństwo. Ukojenie znajdował w oryginalnej wersji, a teraz sam zabrał głos w autorskiej nawijce, którą ułożył pod oryginalny motyw z „Under The Bridge”. No i tutaj właśnie zaczyna się robić kontrowersyjnie...

Oczywiście kultowy kawałek Red Hot Chili Peppers był już „poniewierany” na przeróżne sposoby przez kompletnie oderwanych od rocka artystów - z All Saints na czele. Jednak w obecnej sytuacji na rynku muzycznym nasuwa się pytanie: czy hip-hop ostatecznie już wygryzł z mainstreamu rocka?

Posłuchajcie nowej wersji „Under The Bridge”:

Co sądzicie o hip-hopowym „Under The Bridge”?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Red Hot Chili Peppers