27.05.2015 22:01

Czym różni się metalowiec od fana muzyki klasycznej?

Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Edynburgu wykazały, że osobowości fanów Slayera i Jana Sebastiana Bacha są do siebie bardziej podobne, niż mogło się to wydawać...

Czym różni się metalowiec od fana muzyki klasycznej?
foto: Alexandre Cardoso, CC-BY-SA-2.0 / Composer, Conductor, CC-BY-SA-3.0

Jaki jest stereotyp metalowca? Często mówi się, że jest to człowiek agresywny lub znajdujący się w stanie wiecznej depresji, zbuntowany przeciwko wszelkim zasadom życia społecznego, a także lubiący alkohol i narkotyki. Myśli się o nim jako o zagrożeniu dla samego siebie i dla ludzkości. Słuchacze muzyki poważnej kojarzą się natomiast z wysokim ilorazem inteligencji oraz spokojnym i poukładanym życiem. 

Jak to się ma do rzeczywistości? Badania, które przeprowadził zespół z Uniwersytetu Heriot-Watt w Edynburgu wykazały, że w kwestii osobowości wcale nie różnią się od siebie tak bardzo. Jedni i drudzy charakteryzują się dużą kreatywnością oraz wysoką kulturą osobistą, są introwertyczni, nie należą do szczególnie towarzyskich, lecz mają w sobie poczucie swobody.

Prowadzący badania profesor Adrian North ma podejrzenia odnośnie tego, skąd bierze się to podobieństwo.

"

Według nas zarówno muzyka klasyczna, jak i metal mają w sobie coś uduchowionego. To emocjonalne gatunki, a w ich utworach dzieje się bardzo wiele. "

Co ich różni? Ludzie lubiący muzykę klasyczną mają statystycznie duże poczucie własnej wartości, podczas gdy metalowcy mają o sobie raczej niskie mniemanie.

Badanie przeprowadzono za pośrednictwem internetowej ankiety, którą wypełniło aż 36 518 osób z całego świata, włączając w to takie kraje, jak Chiny, Chile czy Malezja. North uważa, że jest ono przełomowe.

"

Ludzie definiują siebie i porównują do innych na podstawie gustu muzycznego. Zawsze podejrzewaliśmy, że jest związek pomiędzy upodobaniami muzycznymi i osobowością. Po raz pierwszy mieliśmy okazję przyjrzeć się temu bliżej. Nikt przed nami tego nie zrobił. "

Według tych samych badań, ludzie, którzy słuchają tego samego gatunku muzyki, mają podobny profil psychologiczny częściej niż mieszkańcy tych samych miast.

Jakie cechy charakteru posiadają słuchacze poszczególnych gatunków?

  • Blues - mają wysokie poczucie własnej wartości, są kreatywni i kulturalni.
  • Rap - mają wysokie poczucie wartości i są bardzo towarzyscy.
  • Jazz - mają wysokie poczucie własnej wartości, są towarzyscy i swobodni.
  • Country - ciężko pracują i są towarzyscy.
  • Muzyka poważna - mają wysokie poczucie własnej wartości, są kreatywni, introwertyczni oraz swobodni.
  • Reggae - Mają wysokie poczucie własnej wartości, są kreatywni, często leniwi, a także towarzyscy, kulturalni i swobodni.
  • Muzyka taneczna - Są kreatywni i towarzyscy, ale niezbyt kulturalni.
  • Indie - Mają niskie poczucie własnej wartości, bywają leniwi i nie są kulturalni.
  • Pop - Mają wysokie poczucie własnej wartości, ciężko pracują, są towarzyscy i kulturalni, nie należą jednak do kreatywnych i nie są swobodni.
  • Metal - Mają niskie poczucie własnej wartości, są kreatywni, często leniwi, mało towarzyscy, ale kulturalni i swobodni.

Dodatkowym dowodem na to, że metal, rock i muzyka poważna nie są sobie bardzo odległe jest to, że te gatunki są coraz częściej łączone. Powstają nawet klasyczne wersje muzyki takich zespołów jak Iron Maiden czy Foo Fighters. 

Zbliżenie metalu do kultury wysokiej może pocieszyć tych, których zasmucili naukowcy twierdzący, że rockowe teksty są dla dzieci.

Według Was słuchacze muzyki klasycznej i metalu mają wiele wspólnego?

Marcin Krzysztof Wodynski
Tagi: Duperele