09.02.2018 16:58

Debiutancki album Van Halen ukazał się 40 lat temu [CIEKAWOSTKI]

10 lutego 1978 swoją premierę miał album „Van Halen”, uznawany za przełomowy w historii hard rocka i heavy metalu.

Debiutancki album Van Halen ukazał się 40 lat temu [CIEKAWOSTKI]
foto: kadr z wideo

Van Halen to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii - na całym świecie sprzedał ponad 80 milionów płyt. Zdecydowanie zasłużył na ten ogromny sukces komercyjny, bo pod wieloma względami zrewolucjonizował muzykę rockową.

Nasi bohaterowie używają wyjątkowo trafnego szyldu – fundamentem zespołu i prawdziwym liderem od zawsze był bowiem jego gitarzysta, Eddie Van Halen. Eddie powszechnie uważany jest za jednego z najwybitniejszych wirtuozów gitary. Jego nieprawdopodobne solówki zachwycają, zdumiewają, szokują – czasem trudno uwierzyć, że ten muzyk ma tylko dwie ręce…

Ten gitarzysta holenderskiego pochodzenia przeszedł do historii jako popularyzator niesłychanie trudnej techniki tappingu, czyli szybkiego „pukania” po strunach zamiast standardowego szarpania, której najsłynniejszym przykładem był utwór „Eruption” z debiutu Van Halen. Ale muzyka zespołu to nie tylko kosmiczne popisy. To przede wszystkim po prostu świetne kompozycje, także pisane zwykle przez Eddiego.

Grupa relatywnie rzadko zmieniała skład, choć były to zmiany bardzo znaczące. Miała aż trzech wokalistów, ale za tego „klasycznego” uważa się najczęściej Davida Lee Rotha. Nie ma on może imponującej skali głosu, nie jest Robertem Plantem ani Freddiem Mercurym, ale doskonale pasuje do hard rocka i heavy metalu VH. Roth wnosił do kapeli nieoceniony element „szołmeństwa” i aktorskiego zacięcia. Pozował na szpanera i playboya, ale jednocześnie robił to z dużym przymrużeniem oka, podkreślając, że to wszystko nie jest tak do końca na poważnie. Poczucie humoru było ważnym składnikiem sukcesu Van Halen.

Klasyczny skład obok Davida i Eddiego uzupełniali brat gitarzysty, Alex Van Halen na perkusji i basista Michael Anthony. To on zarejestrował debiutancki album zespołu, zatytułowany po prostu „Van Halen”. Grupa ciężko pracowała na swoją renomę koncertami. Kiedy jej występy na żywo zyskały duży rozgłos, hitem stała się także jej pierwsza płyta. Sukces był dość nieoczekiwany – w 1978 hard rock wydawał się w odwrocie, rządziły punk rock i nowa fala. To Van Halen w dużym stopniu odpowiada za renesans ciężkiego grania, który w latach 80. XX wieku zaowocował nową falą brytyjskiego heavy metalu w Anglii i glam metalem w Ameryce.

Być może nie byłoby tych zjawisk, gdyby nie płyta, która ukazała się 10 lutego 1978 roku, czyli dokładnie 40 lat temu. Mamy dla Was 10 ciekawostek o albumie „Van Halen”.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Van Halen