04.02.2019 17:09

Dlaczego słuchawki się plączą? Naukowcy znają odpowiedź

Okazuje się, że bardzo ważna jest długość kabla i jego rodzaj. Które słuchawki przysporzą nam mniej kłopotów?

Dlaczego słuchawki się plączą?
foto: shutterstock.com

Z tym problemem styka się każdy, kto słucha dużo muzyki i korzysta ze słuchawek. Za każdym razem chowając słuchawki do torby, plecaka czy kieszeni, jakimś cudem zawsze muszą się tak zaplątać, że nie jesteś w stanie z nich skorzystać. Melomani wymyślają różne sposoby, żeby jakoś sobie poradzić, ale gdy tylko wyciągasz słuchawki z torby, to rozpoczyna się walka, by je rozplątać i spokojnie delektować się słuchaną muzyką.

Dlaczego słuchawki się plączą?

Oto jest pytanie! Pierwsza myśl jest taka, że słuchawki się plączą, bo kable są za długie i źle je przechowujemy. Pytanie dotyczące słuchawek zainteresowało nawet naukowców - jak wiadomo lubią oni badać dosłownie wszystko, dlaczego zatem nie zainteresować się tematem plączących się słuchawek?

10 wyjątkowych słuchawek
10 wyjątkowych słuchawek
Przeczytaj także 10 wyjątkowych słuchawek

Odpowiedź na nurtujące wszystkich pytanie udzielili fizycy z Uniwersytetu w Kalifornii. Przeprowadzili oni prosty eksperyment - po prostu zamknęli w pudełku kabel i nim potrząsali. Łatwo się domyślić, że węzły powstawały natychmiastowo. W sumie eksperyment powtórzono 3 tysiące razy i naukowcy dzięki temu mogli wyznaczyć aż 120 rodzajów węzłów.

Oszczędzimy Wam wykładu z fizyki, ale z doświadczenia wynika, że im dłuższy kabel, tym będzie się on mocniej plątać - prawdopodobieństwo powstania supła rośnie wraz z jego długością, najlepiej jeśli kabel będzie mieć długość mniejszą niż 45 centymetrów. Oczywiście duże znaczenie ma też siła, z jaką będziemy trząść kablem. Równie istotny jest też rodzaj kabla - im bardziej sztywny i grubszy, tym będzie stanowić mniejszy dla nas problem.

Jak rozplątać słuchawki?

Oto drugie, bardzo ważne pytanie! Niektórzy próbują słuchawki w jakiś sposób związać, żeby się nie plątały i rzeczywiście jest to jakieś wyjście. Dobrym sposobem jest związanie razem słuchawek i spięcie ich z końcówką kabla - taki oto sposób ma pomóc w walce z plączącym się kablem.

Zobacz także: >> Słuchawki tworzone do rodzaju słuchanej przez Ciebie muzyki <<

Problem z kablami sprawia, że ludzie coraz częściej decydują się na bezprzewodowe słuchawki, ale wtedy pojawia się inny problem - można je łatwo zgubić. Pewna artystka wpadła zatem na pomysł, żeby nosić słuchawki jak kolczyki - potrzeba matką wynalazków.

Czy Twoje słuchawki też się plączą?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele