10.11.2017 13:57

60. urodziny Morrisseya: Oto największe skandale z udziałem wokalisty The Smiths

Morrissey urodził się 22 maja 1959. Z tej okazji przypominamy najbardziej kontrowersyjne momenty w karierze wokalisty.

60. urodziny Morrisseya: Oto największe skandale z udziałem wokalisty The Smiths
foto: MICHAEL DESMOND/ABC/Courtesy Everett Collection/EAST NEWS, Paint

Steven Patrick Morrissey to postać, wobec której nie sposób przejść obojętnie. Jego charakterystyczny wokal albo się uwielbia, albo się go nie trawi. I dokładnie tak samo jest z samym Mozem.

60. urodziny Morrisseya

Z jednej strony to autor wybitnych tekstów, bez wątpienia zasługujący na miano rockowego poety. Wzorzec dla milionów wrażliwych, młodych ludzi, którzy w wokaliście The Smiths odnaleźli bratnią duszę, a w jego twórczości odbicie własnych doświadczeń. Oczytany intelektualista, koneser ambitnego kina i literatury, wyrocznia dobrego smaku.

Jest jednak i zupełnie inna, ciemna strona Morrisseya. Arogancki, bezczelny, złośliwy, nie przebierający w słowach, bezlitosny wobec osób, które mu czymś podpadły. Czyli wobec większości ludzkości – polityków, imigrantów, mięsożerców, celebrytów, muzyków, dawnych współpracowników, nawet byłych kolegów z The Smiths. Wyjątkowo wyczulony na krytykę swojej osoby i bardzo obrażalski. Odwołujący i przerywający koncerty z błahych powodów.

Prawdziwy fan Morrisseya wybaczy mu jednak wszystko – autora tak genialnych albumów, jak „Meat Is Murder”, „The Queen Is Dead”, „Vauxhall And I” czy „You Are The Quarry” nie można nie uwielbiać, bez względu na to, co robi i mówi. Dzień święty trzeba święcić, więc słuchając płyt The Smiths i Morrisseya wspominamy najbardziej kontrowersyjne, najbardziej szalone, najbardziej szokujące akcje w karierze brytyjskiego wokalisty. 

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Morrissey The Smiths