18.01.2016 15:02

Heavy metal śmierdzi rybą?

Przeprowadzono badania dotyczące konotacji zapachowych z muzyką. Sprawdźcie z czym ankietowanym kojarzą się poszczególne gatunki muzyczne.

Heavy metal śmierdzi rybą?
foto: SPUTNIK / East News + Miszcz Pejnta

Mówi Wam coś zjawisko synestezji? Pisaliśmy o nim, gdy pewna malarka, Melissa McCracken, przy pomocy farb olejnych i akrylowych pokazała w jaki sposób „widzi” utwory Led Zeppelin, Davida Bowiego czy Nine Inch Nails.

Można powiedzieć, że niektórzy czują muzykę, ale nie tylko w sensie emocjonalnym, a tym najprostszym. Naukowcy z Occidental College w Los Angeles przebadali grupę 40 osób, aby sprawdzić z jakimi zapachami kojarzą im się gatunki muzyczne. Ankietowani otrzymali 15 „pachnących długopisów” o zapachach (w kolejności na wykresie): ryby, róży, ananasa, goździków, jabłka, kawy, czosnku, terpentyny, lukrecji, cytryny, banana, mięty pieprzowej, cynamonu, skóry, pomarańczy.

Okazuje się, że heavy metal respondentom najbardziej kojarzy się z rybą. Na drugim miejscu z niewielką różnicą punktową znalazł się cynamon, co w połączeniu brzmi dosyć dziwnie...

Heavy metal najmniej kojarzy się z pomarańczą. Najbardziej z tym owocem utożsamiany jest za to pop lat 80. Klasyczny rock z kolei najbardziej podobny jest do skórzanych wyrobów, a najmniej do... róży i bananów.

Co ma ryba do cynamonu – tego nie wiemy. Mamy za to wykresy rezultatów badań nad innymi gatunkami muzycznymi....

foto: mindmodeling.org

Naukowcy użyli także ośmiu kryteriów uczuciowych, aby ocenić z jakimi emocjami muzyka kojarzy się badanym: preferencje (lubię vs nie lubię), znajomość (znam vs nie znam), intensywność (silny vs słaby), gniew (gniewny vs spokojny), romantyzm (zmysłowy vs nieromantyczny), przyjemność (harmonia vs chaos), energia (energetyczny vs powolny), szczęście (wesoły vs smutny). Badacze wykorzystali skalę ciągłą i słowa kluczowe każdego wymiaru.

foto: mindmodeling.org

Nam ciężkie brzmienia kojarzą się raczej z duszną salą koncertową, na której spoceni wielbiciele ostrego grania wyżywają się machając długimi kłakami i obijają się o publiczność. Co jest gorsze – pot czy ryba? :)

Magda Słomka
Tagi: Duperele