12.10.2017 11:32

„Hey Jude” i „Blackbird” Beatlesów w wersji deathmetalowej

Youtuber Kmac2021 jednocześnie jest fanem The Beatles i death metalu. Te dwa światy połączył w naprawdę ciężkich coverach klasycznych ballad czwórki z Liverpoolu.

„Hey Jude” i „Blackbird” Beatlesów w wersji deathmetalowej
foto: Heritage/Splash News/EAST NEWS

Kiedy przeciętny słuchacz słyszy hasło „The Beatles”, myśli o czterech chłopaczkach w garniturkach i z staromodnymi już grzywkami, śpiewających o nastoletniej miłości. Ale każdy fan rocka wie, że Beatlesi nie zawsze byli tacy grzeczni – w późniejszej fazie działalności porwała ich psychodelia, co zaowocowało nie tylko narkotykowymi odlotami, ale i eksperymentami ze wszystkimi znanymi pod koniec lat 60. gatunkami muzycznymi. A nawet tymi jeszcze nieznanymi, jak heavy metal.

Beatlesi i metal? Ortodoksi się oburzą, ale w dyskografii Fab Four nie brakuje naprawdę ciężkich kawałków. Do dziś porażający „Helter Skelter” Paula McCartneya był odpowiedzią na przechwałki Pete’a Townsenda z The Who, który twierdził, że wówczas – w 1968 roku – grał najciężej na świecie. Z kolei „I Want You (She’s So Heavy)” Johna Lennona ze słynnej płyty „Abbey Road” musiało być ogromną inspiracją dla Black Sabbath.

Niewielką przesadą będzie więc stwierdzenie, że „Żuki” są ojcami heavy metalu i jego gatunków pokrewnych. Przypomina o tym youtuber kryjący się pod nickiem Kmac2021, który udowodnił, że światy czwórki z Liverpoolu i death metalu nie są wcale tak bardzo od siebie odległe. Muzyk wykonał w deathowej wersji dwa słynne beatlesowskie utwory pióra Paula McCartneya„Blackbird” z „Białego albumu” i singlowy „Hey Jude”. Te klasyczne ballady dzięki internetowemu artyście naprawdę nabrały czadu – sprawdźcie sami.

„Hey Jude” w metalowej wersji przedstawił także inny popularny youtuber, Leo Moracchioli. Z kolei Kye Smith zagrał na perkusji wszystkie najważniejsze utwory Beatlesów w ciągu pięciu minut. Jeśli jednak nie przekonują Was te wykonania, zawsze możecie sięgnąć po nieśmiertelny oryginał.

Maciej Koprowicz
Tagi: The Beatles Duperele