09.03.2016 15:18

Historia rocka w 15 minut

Chciałbyś poznać historię rocka, ale nie masz czasu na czytanie książek i słuchanie setek płyt? Teraz jest prostszy sposób.

Historia rocka w 15 minut
foto: kadr z wideo

Samo przesłuchanie najważniejszych płyt, które wpłynęły na ewolucję naszego ulubionego gatunku muzycznego, to zajęcie na długie miesiące, jeśli nie lata. Nawet ograniczając się do samych kamieni milowych, zamiast wnikliwie badać dyskografie Led Zeppelin i Black Sabbath, czeka nas spore wyzwanie. Z kolei encyklopedie rocka to opasłe tomiska, a i jak wiadomo, ilu dziennikarzy i badaczy, tyle opinii, wypadałoby więc je też porównywać.

W jaki sposób więc szybko nadrobić najważniejsze fakty z historii rocka, aby znajomi przestali nas wytykać palcami, że nie rozróżniamy, z której płyty Queen pochodzi „Don't Stop Me”, ani nie pamiętamy daty premiery „Machine Head” Deep Purple? Mamy dla Was muzyczną wiedzę w pigułce przedstawioną w postaci 15-minutowego wideo.

Twórcy postanowili zaprezentować najważniejsze - ich zdaniem - utwory w historii rocka za pośrednictwem facebookowej osi czasu. I tak wszystko rozpoczyna się 17 października 1957 roku od „Jailhouse Rock” Elvisa Presleya. Następnie oglądamy fragmenty słynnych koncertów The Rolling Stones czy Led Zeppelin i czytamy komentarze, które zostawili pod nimi Lars Ulrich czy Robert Smith.

Przez Duran Duran, Pink Floyd i Davida Bowiego przechodzimy do Guns N' Roses, Metalliki czy Red Hot Chili Peppers, czytając przy okazji kolejne komentarze Axla Rose'a, Slasha, Jamesa Hetfielda czy Roba Halforda. Całości towarzyszy zgrabny miks wspominanych utworów, które zmieniają się w zależności od artystów, o których jest mowa. Zgodnie z wizją autorów wideo rock skończył się na Kings of Leon i jego „Sex on Fire”.

Historię rocka w niecały kwadrans obejrzycie poniżej:

Jeśli to dla Was za mało, polecamy też krótką historię rocka w 100 riffach gitarowych. Kiedy już poznacie oryginały, warto posłuchać klasycznych riffów zagranych naprawdę nisko i przerobionych na nowoczesne style.

Jak Wam się podoba taka rockowa edukacja?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele