12.03.2016 09:59

Historia rocka w 25 gifach

Jeśli jesteście wielbicielami animacji oraz gitarowego grania, można to połączyć. Zobaczcie opowieść o muzyce rockowej przedstawionej za pomocą gifów.

Historia rocka w 25 gifach
foto: musichistoryingifs.com

Żyjemy w czasach, w których łatwiej dogadać się za pomocą obrazków. Gify cieszą się sporą popularnością. Do każdej sytuacji łatwo można przypasować odpowiednią grafikę, by bez słów oddać to, co się chce powiedzieć. Nic więc dziwnego, że bez problemu znajduje się grafikę przedstawiającą dosłownie wszystko - również ważne momenty w historii muzyki.

Pewnie nieraz widzieliście gify z Waszymi ulubionymi artystami. Co, jeśli stworzy się z nich opowieść o tym, jak z młodzieżowej muzyki rock ewoluował do miana jednego z najpopularniejszych gatunków? Zobaczcie, jak prezentuje się ta opowieść składająca się z samych gifów.

1964 - Występ The Beatles w „The Ed Sullivan Show”

foto: musichistoryingifs.com

Wizyta zespołu w USA, a szczególnie występ w popularnym programie spowodowały, że przebój zespołu „I Want to Hold Your Hand” błyskawicznie zajął pierwszą pozycję list przebojów. To zapoczątkowało beatlemanię oraz otworzyło drzwi brytyjskim wykonawcom na amerykański rynek zapoczątkowując tak zwaną „brytyjską inwazję”.

1965 - Występ Boba Dylana podczas Newport Folk Festival

foto: musichistoryingifs.com

Kolejnym ważnym etapem rozwoju rocka był występ Boba Dylana z elektryczną gitarą 25 lipca 1965 roku w czasie koncertu na Newport Folk Festiwal. Niektórzy uważają to wydarzenie za narodziny muzyki rockowej. Bob Dylan wzbogacił rocka o bardziej ambitne teksty piosenek, wyrażające protest i poruszające tematy społeczne.

1966 - The Rolling Stones wydał „Paint It Black”

foto: musichistoryingifs.com

Kapela wydała ten singiel 6 maja 1966 roku. Utwór stał się numerem 1. zarówno w Wielkiej Brytanii, jak również w Stanach Zjednoczonych. Numer był zainspirowany dźwiękiem sitaru, na którym grał George Harrison. „Paint It Black” mocno wpłynął na rozwój rocka psychodelicznego.

1967 - The Who wystąpił w „The Smothers Brothers Comedy Hour”

foto: musichistoryingifs.com

Zespół zasłynął z niesamowitego scenicznego show. Podczas występu w programie „The Smothers Brothers Comedy Hour” 17 września 1967 doszło do wybuchu sprzętu muzycznego. Iskry poleciały w stronę Pete'a Townshenda, który za bardzo nie przejął się tą sytuacją.

1968 - Johnny Cash wystąpił przed więźniami

foto: musichistoryingifs.com

Muzyk wybrał się do więzienia w Falsom w Kalifornii. Cash zagrał utwory, które wywarły na nich mocne wrażenie. Występ został nagrany i wydany jako „At Folsom Prison” i uważane jest za jedno z najlepszych koncertowych wydawnictw.

1969 - The Beatles nagrał „Abbey Road”

foto: musichistoryingifs.com

Czworo słynnych artystów nagrywało w londyńskim studiu przy ulicy Abbey Road. Legendarne zdjęcie zdobiące okładkę zostało wykonane w przerwie między nagraniami. Na krążku znalazły się takie utwory, jak „Come Together”, „I Want You (She So Heavy)”, „Something” czy „Here Comes The Sun”.

1970 - Black Sabbath wydał „Paranoid”

foto: musichistoryingifs.com

Album pojawił się 18 września 1970 roku. „Paranoid” jest drugą studyjną płytą heavymetalowego zespołu i została wydana w tym samym roku co debiut kapeli. Krążek odniósł komercyjny sukces i sprzedał się w ponad 5 milionach egzemplarzy.

1971 - Led Zeppelin opublikował „IV”

foto: musichistoryingifs.com

„Stairway to Heaven”, „Black Dog”, „Rock and Roll” - te legendarne utwory pochodzą z czwartego krążka zespołu, który uważany jest za jedno z ważniejszych dzieł lat 70.

1973 - Pojawił się album Davida Bowiego „Aladdin Sane”

foto: musichistoryingifs.com

Ten twórca miał wiele muzycznych wcieleń. Na okładce „Aladdin Sane” Ziggy Stardust zaprezentował się z rysunkiem błyskawicy na twarzy i właśnie ten image jest najbardziej rozpoznawalnym wizerunkiem Bowiego. Album pod względem muzycznym czerpał garściami z jazzowej awangardy oraz kabaretowej estetyki.

1974 - The Ramones zagrał pierwszy koncert

foto: musichistoryingifs.com

Występ kapeli odbył się 30 marca 1974 roku w Performance Studios, gdzie zespół często ćwiczył. Publiczność stanowili znajomi oraz współpracownicy, wśród których był przyszły perkusista The Ramones - Tommy Erdelyi.

1975 - Kiss wydał album „Alive!”

foto: musichistoryingifs.com

Był to pierwszy koncertowy krążek kapeli, który wyniósł zespół na zupełnie inny poziom. W rankingu 500. albumów wszech czasów według magazynu „Rolling Stone” w 2003 roku zajął 159. pozycję - mówi samo za siebie.

1977 - Ukazał się album Pink Floyd „Animals”

foto: musichistoryingifs.com

Zespół pracował nad tym konceptualnym wydawnictwem między kwietniem a listopadem 1976 roku. Na krążku poruszono społeczno-polityczne zagadnienia związane z sytuacją w Wielkiej Brytanii. „Animals” nie odniósł tak spektakularnego sukcesu jak poprzednie dwa krążki kapeli, ale zmiana brzmienia na tym albumie została doceniona przez krytyków.

1979 - Frank Zappa wydał „Sheik Yerbouti”

foto: musichistoryingifs.com

Podwójny krążek był po raz pierwszy wydany przez samego Zappę, który przestał współpracować z Warnerem. Płyta odniosła znaczny sukces. Muzyk w błyskotliwy sposób połączył zabawne teksty ze świetną muzyką. 

1980 - The Cure zadebiutował w Stanach Zjednoczonych

foto: musichistoryingifs.com

Zespół Roberta Smitha wydał „Boys Don't Cry” - amerykański odpowiednik debiutanckiej płyty „Three Imaginary Boys” wydanej w Wielkiej Brytanii. Nazwa amerykańskiego wydawnictwa nawiązuje do singla, który w ojczyźnie muzyków nie pojawił się na studyjnym albumie.

1981 - Powstało MTV

foto: musichistoryingifs.com

Pojawiła się pierwsza stacja telewizyjna w pełni poświęcona muzyce. Tuż po tym Ozzy Osbourne podpisał solowy kontrakt i podczas tego wydarzenia odgryzł głowę gołębia.

1984 - Talking Heads wydał album „Stop Making Sense”

foto: musichistoryingifs.com

W 2003 roku krążek w rankingu 500. albumów wszech czasów według „Rolling Stone” zajął 345. pozycję. „Stop Making Sense” jest zarówno zapisem koncertu, jak i soundtrackiem do filmu o tej samej nazwie.

1986 - Dead Kennedys opublikował krążek „Frankenchrist”

foto: musichistoryingifs.com

Krążek przysporzył nie lada kłopotu kapeli. Do albumu dołączono plakat z rysunkiem „Penis Landscape” autorstwa Hansa Rudolfa Gigera i jak sama nazwa wskazuje był on skierowany do pełnoletnich odbiorców. Poskutkowało to jednak oburzeniem rodziców i sprawą w sądzie. Zespół wprawdzie nie przegrał, ale proces sądowy pochłonął sporą sumę pieniędzy.

1988 - Ukazał się album Sonic Youth „Daydream Nation”

foto: musichistoryingifs.com

Szósty krążek zespołu stał się jednym z najważniejszych albumów lat 80., choć nie szło to w parze z komercyjnym sukcesem. Świetny album mocno wpłynął na rozwój alternatywnego i indie rocka.

1991 - Nirvana wydała „Nevermind”

foto: musichistoryingifs.com

To właśnie na tej płycie ukazał się numer „Smells Like Teen Spirit” - niepisany hymn generacji X. Krążek rozszedł się w 26 milionach egzemplarzy i stał się jednym z legendarnych wydawnictw lat 90.

1992 - Guns N' Roses zaprezentował „November Rain”

foto: musichistoryingifs.com

Kapela wydała singiel z krążka „Use Your Illusion I”, który promowany był przez jeden z najdłuższych i najdroższych klipów w historii muzyki. Teledysk kosztował 1,2 milionów dolarów i trwał ponad 9 minut.

1994 - Weezer wydał debiutancki album

foto: musichistoryingifs.com

W maju 1994 roku ukazał się krążek zatytułowany po prostu „Weezer”. Trzy single „Undone - The Sweater Song”, „Buddy Holly” oraz „Say It Ain't So” wprowadziły kapelę do mainstreamu.

1996 - Beck opublikował „Odelay”

foto: musichistoryingifs.com

Album odniósł znaczny sukces zajmując 16. pozycję na liście Billboard 200 i rozchodząc się w nakładzie 2 milionów w samych Stanach Zjednoczonych. W teledysku do numeru „Devils Haircut” Beck chodzi z radiomagnetofonem po ulicach Nowego Jorku w cowboyskim kapeluszu. Klip został nagrodzony nagrodą MTV.

1997 - Radiohead wydał płytę OK Computer

foto: musichistoryingifs.com

Trzeci krążek w dorobku zespołu, a pierwszy wyprodukowany przez samych muzyków. Album stał się jedną z ważniejszych płyt lat 90. Radiohead nagrał kilka świetnych klipów do utworów z tego wydawnictwa, jak chociażby do Paranoid Android”, gdzie główny bohater gra w ping ponga z aniołem.

2003 - Ukazał się Elephant zespołu The White Stripes

foto: musichistoryingifs.com

Garażowe granie odrodziło się na nowo. Album jest czwartym studyjnym krążkiem w dorobku tego duetu. Krążek został nagrodzony statuetką Grammy i wiele osób twierdzi, że jest to najlepszy album zespołu. Zdecydowanie jest to płyta The White Stripes, która odniosła największy komercyjny sukces.

2006 - Mastodon wydał Blood Mountain

foto: musichistoryingifs.com

Konceptualne, trzecie studyjne dzieło zespołu zostało świetnie przyjęte przez krytyków. Krążek zajął 32. pozycję listy Billboard 200 i w pierwszym tygodniu rozszedł się w nakładzie 24 000 sztuk. 

Jak oceniacie historię rocka przedstawioną za pomocy gifów?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele