22.03.2018 11:59

Jacy są fani poszczególnych muzyków? Badania na podstawie lajków na Facebooku pokazały cechy charakterów fanów

Pokaż mi, co lajkujesz, a ja powiem Ci kim jesteś. Nie jest to wcale żart, bo naukowcy udowodnili, że w taki sposób mogą wiele powiedzieć o naszej osobowości.

Grupa Rammstein na monitorze komputera
foto: materiały prasowe; Romana Makówka / Antyradio.pl

Chyba każdy meloman jest świadomy tego, że fani konkretnej kapeli są w pewien sposób charakterystyczni. Wystarczy spojrzeć na wielbicieli Depeche Mode - na koncertach wszyscy mają na sobie czarne ciuchy nawiązujące do stylu ubioru muzyków w latach 80. i fani słuchają praktycznie tylko tej formacji.

Jaką masz osobowość, gdy słuchasz konkretnego zespołu? Naukowcy z Cambridge uważają, że jeśli jesteś fanem The Smiths to jesteś neurotykiem. Znerwicowani są też fani Placebo, Bring Me The Horizon, czy Marilyna Mansona. Natomiast jeśli słuchasz Bjork czy Toma Waitsa to jesteś bardziej otwarty na nowe doświadczenia, przeciwieństwem są zaś fani Cheryl Cole.

Fani grupy Rammstein nie są mili

Mało skrupulatni są fani Bring Me The Horizon, zaś wielbiciele Nightwish są introwertyczni. Fani Marilyna Mansona, Rammsteina i Placebo nie są za to zbyt mili.

Skąd to wiedzą naukowcy? Badacze z Uniwersytetu Stanforda i The Psychometrics Centre na Uniwersytecie w Cambridge przeanalizowali polubienia ludzi na Facebooku w 2015 roku. Wokół tej sprawy zrobiło się gorąco, bowiem okazało się, że naukowcy współpracujący z firmą Cambridge University i przeanalizowali informacje dotyczące 50 milionów użytkowników Facebooka bez ich zgody tworząc swoje modele behawioralne potrzebne do kampanii polityków.

Lajki na Facebooku pokażą, kim naprawdę jesteś

Facebook twierdzi, że instalując aplikację my Personality użytkownicy sami wyrazili zgodę na udostępnienie swoich danych. Quiz składał się ze 100 pytań i oceniał otwartość, sumienność, ekstrawersję, ugodowość i neurotyczność osób, które rozwiązywały quiz.

70 000 użytkowników aplikacji udostępniło dostęp do swoich profili na Facebooku, zatem naukowcy mogli przestudiować związek pomiędzy różnymi cechami charakteru, a tym, co użytkownicy lajkowali na Facebooku. Następnie stworzyli modele, które mogły przewidywać zachowanie danej osoby na podstawie tego co lubi na Facebooku.

Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na fanów muzyki. Dzięki temu wiemy już, że metal uspokaja, zaś fani heavymetalu najrzadziej zdradzają. Co więcej fani Queen są bardziej empatyczni w porównaniu do chociażby wielbicieli Metalliki. Stworzono również listę 20 najbardziej uzależniających utworów.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele