14.03.2016 16:21

Jak Metallica brzmiałaby w średniowieczu?

Utwór „One” z płyty „...And Justice for All” doczekał się średniowiecznej przeróbki. Posłuchajcie Metalliki w iście rycerskim wydaniu.

Jak Metallica brzmiałaby w średniowieczu?
foto: kadr z wideo

Co by było, gdyby przenieść Jamesa Hetfielda i kolegów do średniowiecza? Czy też zostaliby cenionymi w całym królestwie bardami, czy może mieliby problemy z odnalezieniem się w takich czasach i Lars Ulrich zostałby tylko poborcą podatkowym? A może narodziny thrash metalu nastąpiłyby kilkaset lat wcześniej? Od biedy takie „Nothing Else Matters” pasowałoby do samotnej recytacji przy delikatnych dźwiękach lutni...

Jednak białoruski zespół Stary Olsa specjalizujący się w średniowiecznych przeróbkach szlagierów rocka postanowił wziąć na warsztat inną kompozycję: „One” z czwartego albumu Metalliki. Ciekawie wyglądałby wraz z nową wersją teledysku, która zamiast o ofierze wojennej opowiadałaby np. o rannym rycerzu. Jednak pieczołowicie przygotowane stroje i instrumentarium muzyków tej grupy stanowią wystarczająco interesujący widok.

Złowrogie intro nabiera zupełnie innego wydźwięku z towarzystwem fletu, a i nowa linia wokalna kompletnie zmienia charakter oryginału. Zamiast pełnego energii refrenu dostajemy zaśpiew niemal jak ze średniowiecznej karczmy. Zebrana wokół publiczność jest wyraźnie zauroczona takim nowym odczytaniem tego utworu.

Sprawdźcie, czy na Was też wywrze takie wrażenie:

To nie pierwszy raz, kiedy Stary Olsa przeniósł w czasie rockowe klasyki. Jeśli podoba Wam się pomysł na takie interpretacje znanych utworów, sprawdźcie też jak w średniowiecznej wersji wypadł Pink Floyd czy Deep Purple.

Możecie też iść o krok dalej: grupa zbiera obecnie fundusze na Kickstarterze w celu nagrania debiutanckiej płyty. W repertuarze mogą się jeszcze znaleźć m.in. przeróbki AC/DC, Black Sabbath i Green Day.

Na naszych łamach publikowaliśmy już niejednokrotnie interesujące przeróbki kawałków Metalliki. Sprawdźcie jak brzmiał utwór „The Unforgiven” zagrany na harmonijce klawiszowej oraz na harfach. Proponujemy też „Nothing Else Matters” wykonany na ukulele przez Polaków.

Jak Wam się podoba średniowieczny „One”?

Jakub Gańko
Tagi: Metallica Duperele