13.10.2016 15:59

Jak brzmi Metallica, Slayer i Judas Priest bez przesteru?

Szatańskie numery nie będą brzmieć już tak zadziornie, gdy pozbędziemy się efektu gitarowego. Zresztą przekonajcie się na własne uszy.

Jak brzmi Metallica, Slayer i Judas Priest bez przesteru?
foto: kadr z wideo

Nie ma to jak narobić sporo hałasu grając naprawdę głośno klasyki gatunku. Każdy chce wymiatań na gitarze jak Kirk Hammett czy Kerry King, ale żeby osiągnąć taki poziom trzeba naprawdę dużo ćwiczyć i mieć odpowiedni sprzęt.

Firma gitarzysty Metalliki, KHDK Electronics, ma na swoim koncie kilka efektów gitarowych, m.in. Scuzz Box, zatem nabywając takie urządzenie można nieco przybliżyć się do muzyka. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak metalowe hity brzmiałyby bez przesteru?

Otóż pewni YouTuberzy postanowili odpowiedzieć na to pytanie odgrywając numery Slayera, Meshuggah, Machine Head, Alter Bridge, Judas Priest, SOAD czy Metalliki bez efektów zniekształcających. Patrząc na ich miny można jednoznacznie stwierdzić, że wieje nudą:

Nie jest to pierwsza taka próba. Oto kolejne nagranie, w którym udowodniono, że „Angel of Death” czy „Symphony of Destruction” nie brzmią już tak ciężko bez przesteru, a gitarzysta odlicza sekundy, gdy w końcu będzie mógł skończyć:

Oczywiście YouTuber podszedł do tego nagrania z przymrużeniem oka, ale eksperyment pokazał jak wielkie znaczenie ma efekt gitarowy, który mocno wpływa na brzmienie instrumentu. Zapewne, gdyby nie przester sporo numerów nie stałoby się takimi hitami.

Jeśli taki eksperyment przypadł Wam do gustu, to możecie również sięgnąć po nagranie innego YouTubera, który odegrał utwory Slipknota czy Pantery bez efektu gitarowego.

Aleksandra Degórska
Tagi: #Duperele #Judas Priest #Metallica #Slayer