27.09.2016 15:58

Jak brzmi gitara z drukarki 3D?

Technologia idzie do przodu w zatrważającym tempie. Sprawdźcie, jak prezentuje się pierwszy tego typu instrument.

Jak brzmi gitara z drukarki 3D?
foto: kadr z wideo

Gitara z kartonu, deskorolki czy miotły? Wydawać by się mogło, że już nic więcej się nie wymyśli jeśli chodzi o konstruowanie instrumentów z przedmiotów, które z muzyką mają niewiele wspólnego. Błąd! Otóż ludzka kreatywność nie zna granic i mamy na to kolejny dowód.

Profesor z uniwersytetu w Lund w Szwecji, Olaf Diegel, pokazał aluminiową gitarę wydrukowaną na drukarce 3D. Jest to pierwsza tego typu próba. Nie dość, że na tym instrumencie da się grać, to również gitara prezentuje się zjawiskowo, bowiem pudło przedstawia drut kolczasty oraz róże. 

Posłuchajcie, jak brzmi ten instrument, który nazwano... heavy metal:

Diegel tak wypowiadał się o tym projekcie:

"

Chciałem lepiej pojąć zawiłość całego procesu, od projektu składanego produktu przez faktyczne wydrukowanie gitary w 3D w metalu, następnie poprzez wykończenie wydrukowanego kawałka prosto z maszyny do użytkowego arcydzieła. "

W celu wydrukowania gitary naukowiec zwrócił się do firmy Xilloc specjalizującej się w drukowaniu 3D komponentów medycznych. Przedsiębiorstwo znane jest z przełomowego drukowania w 3D z metalu, ceramiki czy włókna węglowego.

W ostatnim roku Xilloc rozpoczął komercjalizację sztucznego drukowania kości w 3D (na podstawie badań CT - tomografii komputerowej) i zaadaptował do tego celu cztery drukarki typu EOS M400. Jeden z tych systemów został użyty do wyprodukowania gitary wykorzystując moc aluminium i nakładając je warstwami o grubości 0,1 mm. Następna faza trwała przez 4 dni i obejmowała sporo wypełniania, ścierania i polerowania.

Jak więc widać można połączyć zamiłowanie do muzyki z codzienną pracą naukowca. Czyżby profesor wziął przykład z Briana Maya, który jest jednocześnie gitarzystą Queen i... doktorem astronomii? Czas pokaże czy pomysł Olafa Diegela zostanie wykorzystany na większą skalę.

Podoba się Wam gitara z drukarki 3D?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele