05.11.2018 14:19

James Hetfield: nie mogliśmy znieść tego, że Jason Newsted był fanem Metalliki

O tym, że Jason Newsted nie miał łatwego życia na początku kariery w Metallice, wiedzą chyba wszyscy. Wokalista zespołu, James Hetfield, po latach zdradził nieco więcej szczegółów i stwierdził, że "chcieli wytłuc z Jasona tego fana".

James Hetfield z Metalliki
foto: Amy Harris/Invision/AP/East News

Na początku listopada 2018 roku do sieci trafił długi wywiad z Metalliką, w którym panowie dyskutowali na temat albumu "...And Justice For All". Temat zszedł jednak na nieco prywatne tereny, ponieważ między Hetfieldem, Ulrichem i Hammettem wywiązała się rozmowa dotycząca Jasona Newsteda i tego, w jaki sposób był traktowany przez zespół.

Wokalista Metalliki stwierdził, że dla dzieciaka takiego jak Newsted, wejście do zespołu musiało być ekstremalnie słodko-gorzkim doświadczeniem:

"

Wydaje mi się, że to musiało być dla niego dziwne. Z jednej strony było spełnieniem marzeń, ale z drugiej wiedział, że musi zastąpić kogoś, kogo nie da się zastąpić. To było bardzo trudne. I dla nas i dla niego. I każdy psycholog może powiedzieć, że nasze ataki na niego były spowodowane naszym gniewem, naszym żalem i smutkiem. Był po prostu łatwym celem. I miał parę cech, zwłaszcza jego osobowość...
Był na tyle zdystansowany, że nie brał tego na serio, co wyszło mu na zdrowie. I to, że był fanem, a my tego nienawidziliśmy. Chcieliśmy go "odfanić" i sprawić, że będzie tak twardy jak my. Więc próbowaliśmy mu to wybić z głowy. No i zachęcić go do grania w inny sposób, tak jak zrobiłby to Cliff.  "

Metallica szczerze o Jasonie Newstedzie

Panowie poruszyli również kwestię produkcyjne albumu "...And Justice For All", który jest znany wręcz z tego, że nie słychać w nim basu Jasona Newsteda. Ulrich twardo utrzymuje, że nie chcieli zrobić na złość swojemu basiście. Kirk Hammett stwierdził natomiast, że Newsted chciał zrekompensować fanom brak basu na płycie podczas koncertów, gdzie dawał z siebie wszystko:

"

Jason próbował wprowadzić zmiany podczas grania na żywo - dawał z siebie wszystko, jak graliśmy je podczas koncertów. I mówię serio, naprawdę na*ierdalał jak szalony. I wydaję mi się, że to była rekompensata, bo nie słuchać go było na albumie. To jest jego sposób na to, żeby go słyszano, te sytuacje koncertowe.  "

Metallica w Polsce w 2019 roku

Już 28 września 2018 roku ruszyła sprzedaż biletów na koncert Metalliki w Warszawie. Zespół 21 sierpnia 2019 roku wystąpi na Stadionie Narodowym. Supportami będą Ghost i Bokassa. Bilety są dostępne w cenie od 229 złotych. 

Kamil Kacperski
Tagi: Metallica Duperele