20.01.2016 16:02

Kto najczęściej przeklina w swoich utworach?

Którzy artyści rockowi i metalowi najczęściej rzucają mięchem w swoich tekstach? Przekonajmy się.

Kto najczęściej przeklina w swoich utworach?
foto: Sega-Maggot, CC BY-SA 3.0

Wiemy już, że heavy metal jest jednym z najwulgarniejszych gatunków muzycznych. Tym razem serwis Musixmatch katalogujący teksty ponad 12 milionów utworów postanowił zbadać, jacy konkretni artyści używają wulgaryzmów najczęściej.

Wpierw podzielono wszystkich wykonawców na osiem najbardziej podstawowych gatunków muzycznych, z których nas będą interesowały rock, heavy metal i indie rock. Następnie wybrano w ich obrębie najczęściej wyszukiwanych w Google artystów i skupiono się na ich albumach studyjnych. Dzięki temu powstała baza 361 wykonawców mających na koncie 3 573 płyty, co dało w sumie 43 414 kompozycje słowno-muzyczne. Ostatecznie przebadano prawie 10 milionów słów.

0,66% z tych wyrazów, a więc co 152 słowo, okazało się wulgaryzmem. Oznacza to, że w muzyce wokaliści rzucają mięchem częściej niż przeciętny człowiek w życiu codziennym. W jego przypadku statystyki wahają się od 0,5% do 0,7%. Duży wpływ na taki wynik miało nagromadzenie w badaniach artystów hip-hopowych, którzy wciąż prowadzą we wszelkich rankingach za sprawą niepohamowanych nadużyć wyrazów nigga, shit, fuck oraz bitch.

Rock

Okazało się, że z kręgu przebadanych artystów rockowych najwięcej wulgaryzmów jest obecnych w tekstach utworów zespołu Green Day. Co 157 wyraz, który pada w 136 kawałkach z ich 10 płyt, prosi się o publiczne wypikanie. Najczęściej padają słowa fuck, fucking i shit.

Drugie miejsce tego niechlubnego rankingu zajął Red Hot Chili Peppers. Na 141 kawałków z 10 albumów co 187 słowo powinno się ocenzurować. Są one jednak zupełnie inne niż u Billiego Joe Armstronga - grupa Anthony'ego Kiedisa zdecydowanie częściej odnosi się do kobiecych części ciała, nadużywając takich wyrazów jak pussy, sex i ass.

Ostatnie miejsce na podium przypadło zespołowi Aerosmith. Po przebadaniu 154 numerów z 15 krążków okazało się, że co 390 człon tekstu to wulgaryzm. Pośród najczęściej używanych padały lust (nie pytajcie nas, czemu ludzie z Musixmatch uważają pożądanie za coś brzydkiego), ass oraz bitch.

rock

Heavy metal

W gronie wykonawców z nieco ostrzejszej półki, tytuł królów przekleństw przypadł grupie Korn. W 159 utworach na 11 płytach co 44 słowo wywołałoby u naszych babć rumieniec wstydu. Szczególnie że są to przede wszystkim fuck, fucking i shit. Warto też zwrócić uwagę, że we wszystkich tekstach Jonathana Davisa doszukano się aż 946 wulgaryzmów - królujący w rockowym zestawieniu Green Day miał ich zaledwie 175.

Wicemistrzem ligi przekleństw został Slipknot z wynikiem 1 brzydkiego słowa na 84 na przestrzeni 82 utworów składających się na 6 albumów. Najpopularniejsze były dokładnie te same wyrazy, co u Korna, czyli fuck, shit i fucking. Nie powinno to dziwić w przypadku zespołu, który śpiewa, że „People=Shit”.

Heavymetalowe zestawienie zamyka grupa Children of Bodom ze swoimi 77 kawałkami na 8 płytach, gdzie co 103 słowo jest powszechnie uznawane za wulgarne. Do wyeksploatowanych już przez konkurencję fuck i fucking dorzucił jeszcze do najpopularniejszych motherfucker.

heavy_metal

Indie rock

Pośród indierockowców na najbardziej niegrzecznych wyszedł The Neighbourhood - ten wynik robi wrażenie, szczególnie że grupa ma na koncie dopiero 2 krążki. Tymczasem co 290 słowo w ich utworach to jakieś bezeceństwo, pośród których na czele wysuwają się pissed, fuck i shit.

Drugie miejsce przypadło Modest Mouse. Na jego 7 albumów co 310 wyraz to wulgaryzm, a najpopularniejsze to shit, fuck i ass. Zestawienie zamyka Kings of Leon. W 63 kawałkach z 5 albumów co 375 słowo jest w jakiś sposób gorszące, zwłaszcza że muzycy upodobali sobie takie wyrażenia jak cock, sex i ass.

indie_rock

Jeśli mało Wam tego typu badań, rzućcie okiem na fakty przytaczane przez Davida Greenberga z Uniwersytetu w Cambridge, według których fani Queen są bardziej empatyczni od fanów Metalliki, a żeby zostać muzykiem wystarczy być otwartym na doświadczenia. Zobaczcie też, którzy artyści mają największy zasób słów oraz ile wyrazów znają rockmani.

Jakub Gańko
Tagi: Duperele