05.07.2018 15:06

Brytyjscy muzycy rockowi i ich ulubione kluby piłkarskie

Muzyka i piłka nożna to dziś najważniejsze towary eksportowe popkultury Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że wiele gwiazd z Wysp kocha futbol na równi z rockiem.

Brytyjscy muzycy rockowi i ich ulubione kluby piłkarskie
foto: Zoran Veselinovic/Retna/Avalon.red/REPORTER/EAST NEWS, OLI SCARFF/AFP/EAST NEWS

Od czasów Sex Pistols wiemy, że nie wszyscy Brytyjczycy kochają królową Elżbietę. Od czasów Morrisseya wiemy też, że nie każdy Wyspiarz jest miłośnikiem ociekających zwierzęcym tłuszczem Sunday roast i full English breakfast. Jest jednak coś, co zdaje się łączyć wszystkich obywateli Zjednoczonego Królestwa – miłość do piłki nożnej.

Nic dziwnego – Anglia to w końcu ojczyzna futbolu. Choć mieszkańcy Wielkiej Brytanii pasjonują się także innymi rdzennie brytyjskimi sportami, jak rugby czy krykiet, to football niezmiennie pozostaje sportem numer jeden. Nieoczekiwany sukces reprezentacji Anglii w piłce nożnej na mistrzostwach świata w Rosji, za jaki zgodnie uznano pierwszy od 12 lat awans do ćwierćfinału mundialu i pierwszy w historii po zwycięskich rzutach karnych, z pewnością spowoduje jeszcze większe zainteresowanie kopaniem wypełnionej powietrzem kuli.

Choć od 1966 roku, gdy reprezentacja Anglii została mistrzem świata, nie zanotowała ona żadnego znaczącego sukcesu, to angielski futbol zawsze stawiany jest w szeregu z największymi potęgami. Wszystko za sprawą sukcesów piłki klubowej. Manchester United, Liverpool i Chelsea FC sięgały w XXI wieku po triumf w Lidze Mistrzów, a angielska ekstraklasa piłkarska, czyli Premier League powszechnie uważana jest za najlepszą i najbardziej wymagającą ligę na świecie, o czym świadczy również gigantyczne zainteresowanie jej transmisjami wśród widzów na całym świecie.

Ulubione kluby muzyków rockowych

Trudno jest zatem być Brytyjczykiem i nie interesować się piłką. Wielu słynnych muzyków rockowych jest wiernymi kibicami któregoś z brytyjskich klubów i nie wahają się tego manifestować publicznie. Podczas koncertu grupy Noel Gallagher’s High Flying Birds na Open’er Festival w Gdyni 4 lipca 2018 można było zobaczyć na scenie flagę aktualnego mistrza Anglii, Manchester City – fanem tej drużyny jest lider zespołu i były lider Oasis, Noel Gallagher.

Sprawdźcie, za kogo kciuki trzymają inne brytyjskie gwiazdy!

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Noel Gallagher Mundial Poza Boiskiem