15.03.2016 16:47

Najciekawsze gościnne występy Jamesa Hetfielda

Na przestrzeni długiej kariery muzyk zdążył zaprezentować się na scenie wraz z wieloma świetnymi artystami, jak również pojawić się na albumach swoich znajomych. Z kim współpracował frontman Metalliki?

Najciekawsze gościnne występy Jamesa Hetfielda
foto: EDV / Splash News / East News

Ile można czekać na nowy album Metalliki? Aż do skutku, bo muzycy co rusz dają szczątkowe informacje dotyczące nowego krążka. Jak sobie umilić długi czas oczekiwania? Można oczywiście odkurzyć dyskografię zespołu, ale warto również sięgnąć po nagrania, gdzie gościnnie wystąpił James Hetfield.

Muzyk pojawiał się tu i ówdzie pomagając swoim muzycznym przyjaciołom podczas nagrywania płyt czy występując na koncertach poświęconych artystom, którzy odeszli. Z tej sporej listy wybraliśmy najciekawsze momenty jeśli chodzi o gościnne występy Jamesa Heftfielda.

1. Danzig - „Danzig”

Metallica ma na swoim koncie kilka coverów Misfits, jak chociażby „Green Hell”, „Last Caress” czy „Die, Die My Darling”. Nic więc dziwnego, że Hetfield wsparł Glenna Danziga, gdy ten rozpoczynał solową karierę.

Wokalista Metalliki pojawił się na pierwszej płycie Danziga w 1988 roku w utworach „Twist of Cain” oraz „Possession”, które powstały z myślą o wcześniejszym zespole Glenna - Samhain. Nazwisko Hetfielda nie zostało uwzględnione w informacjach o muzykach, którzy udzielali się w nagraniach albumu Danziga.

Natomiast w 2000 roku Hetfield wybrał się na koncert Misfits w San Francisco i podczas tego wydarzenia wokalista wskoczył na scenę, by wykonać numery „Last Caress” oraz „Die, Die My Darling”.

2. The Freddie Mercury Tribute Concert

Rok po śmierci Freddiego Mercury'ego pozostali członkowie Queen postanowili zorganizować występ w jego hołdzie. Koncert odbył się 20 kwietnia 1992 roku na stadionie Wembley. Na jednej scenie pojawiła się muzyczna śmietanka i podczas tego wydarzenia nie zabrakło również Hetfielda.

Dwa lata przed tym wydarzeniem Metallica nagrała cover Queen „Stone Cold Crazy” z myślą o albumie kompilacyjnym Rubáiyát: Elektra's 40th Anniversary. Podczas koncertu ku czci Freddiego Hetfield wykonał właśnie ten numer, a towarzyszyli mu oprócz Queen Tony Iommi na gitarze rytmicznej.

3. Corrosion of Conformity - Man or Ash

Choć nazwisko Hetfielda nie zostało uwzględnione we wkładce do albumu Corrosion of Conformity zatytułowanego „Wiseblood” z 1996 roku, to w numerze „Man or Ash” ewidentnie słychać jego wokal. W ramach podziękowania frontman kapeli zaśpiewał w coverze Lynyrd Skynyrd, który Metallica nagrała na swój krążek „Garage, Inc” w 1998 roku.

4. Primus - „Eclectic Electric”

Na 6. albumie zespołu zatytułowanym „Antipop” pojawiło się pokaźne grono słynnych gości, jak chociażby Tom Waits, Fred Durst czy Tom Morello. James Hetfield udzielił się w utworze  „Eclectic Electric” w roli gitarzysty. W tym kawałku zagrał również Jim Martin z Faith No More.

5. Miasteczko South Park

Film ukazał się w 1999, ale dopiero rok po tym Hetfield przyznał, że zaśpiewał utwór „Hell Isn't Good”. Oczywiście fani domyślali się tego już wcześniej, bo charakterystyczny styl śpiewu Jamesa jest nie do podrobienia.

6.  Gov't Mule - Drivin' Rain

Hetfield i Les Claypool, który był jednym z wielu kandydatów na basistów Metalliki po śmierci Cliffa Burtona, pojawili się w utworze zespołu Gov't Mule. Numer „Drivin' Rain” znalazł się na kompilacyjnym krążku „NASCAR: Crank It Up”.

7. Koncert CMT Outlaws

W 2004 roku w ramach imprezy związanej z muzyką country Hetfield wykonał cover z repertuaru swojego zmarłego przyjaciela Waylona Jenningsa, który odszedł w 2002 roku. Tego samego wieczoru wokalista wraz z wdową po artyście Jesse Colter zagrali numer „Mama Said”.

Podczas tego wydarzenia wystąpili również Hank Williams Jr., Cowboy Troy, Big & Rich, Gretchen Wilson oraz Kid Rock.

8. Kreskówki

Hetfield niejednokrotnie udzielał swojego głosu animowanym postaciom w kreskówkach. Wraz z Kirkiem Hammettem pojawił się w epizodach „Metalocalypse” oraz w odcinku „Space Ghost Coast to Coast”. Muzycy udzielili się również w Simpsonach, a dokładnie w epizodzie zatytułowanym The Mook, the Chef, the Wife and Her Homer.

Natomiast wraz z Larsem Ulrichem Hetfield wcielił się w rolę nastoletnich smoków w jednym z odcinków „Here There Be Dragons”.

W 2. odcinku 11. sezonu kreskówki „American Dad!” pojawiła się postać, która nazywała się James Hetfield. Był to trener piłki wodnej, który mimo dużego podobieństwa zaprzeczał jakoby był tą gwiazdą, o której wszyscy pomyśleli. Oczywiście fani i tak wiedzą swoje.

9. Alice In Chains - Would?

W czasie festiwalu Rock Am Ring w 2006 roku Hetfield wykonał wraz z muzykami Alice In Chains numer „Would?”, który pochodzi z krążka „Dirt” z 1992 roku. Następnie gitarzysta Jerry Cantrell dołączył do Metalliki, by wspólnie wykonać numer „Nothing Else Matters”.

10. Acoustic-4-A-Cure

W 2014 roku muzyk wziął udział w charytatywnym akustycznym koncercie Acoustic-4-A-Cure w San Francisco i pokazał siebie z nieco innej strony. Oprócz standardów Metalliki artysta wykonał wraz z Billiem Joe Armstrongiem i Joe Satrianim „Turn the Page” oraz kawałek Green Day „Boulevard of Broken Dreams”.

Natomiast w ramach tej samej imprezy w 2015 roku lider Metalliki wraz z 16-letnią Cali wykonał akustyczną wersję utworu „Crazy for You” Adele.

Który gościnny występ Jamesa Hetfielda jest według Was najciekawszy?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele James Hetfield