22.12.2015 10:10

Najsłynniejsze metalowe maskotki według wokalisty In Flames

Anders Fridén wypowiedział się na temat najsłynniejszych postaci kojarzonych z zespołami metalowymi. Co myśli o Eddiem, Snaggletoothie i Rattleheadzie?

Najsłynniejsze metalowe maskotki według wokalisty In Flames
foto: kadr z wideo

Zawsze dobrze jest mieć jakiś rozpoznawalny symbol, który na pierwszy rzut oka kojarzy się z naszą marką. Wiedzą o tym marketingowcy, doskonale zdają sobie też sprawę zespoły metalowe. Każdy z nas na pewno kojarzy Eddiego, który przewija się przez wszystkie okładki płyt Iron Maiden, a także większość koszulek i gadżetów zespołu.

To prawdopodobnie najsłynniejsza metalowa maskotka, ale wcale nie jedyna. Szwedzki In Flames ma na przykład swojego Jester Heada i to właśnie w jego kontekście został przepytany lider grupy, Anders Fridén. Okazuje się, że i w tym przypadku wszystko zaczęło się właśnie od postaci autorstwa Dereka Riggsa.

"

Byłem fanem Maidenów i chciałem mieć własny symbol, który będzie się wiązał z logo In Flames. Gdy patrzysz na Eddiego, od razu wiesz, że chodzi o Iron Maiden. Taki sam efekt pragnąłem osiągnąć z Jesterem. "

Na okładkach płyt Ronniego Jamesa Dio - począwszy od „Holy Diver” - pojawia się Murray. W tym przypadku to o wiele głębiej przemyślana postać: Dio obmyślił dla niej całą historię, która przewijała się przez kolejne albumy i łączyła z całą mistyczną koncepcją jego grupy. Był również źródłem inspiracji dla In Flames.

"

Jeśli zapytać Björna, naszego gitarzystę, na pewno poda Ronniego jako swoje główne natchnienie. Bardzo tęsknimy za tym gościem, był niesamowity. "

Niemiecki Helloween nie szukał daleko pomysłu na maskotkę. W kwestii oprawy graficznej swoich płyt sięgnął po kojarzonego od razu ze świętem duchów Dyniogłowego. Niemiecka scena speedmetalowa była dla In Flames równie inspirująca, co New Wave of British Heavy Metal.

W zestawieniu In Flames nie mogło zabraknąć Motorheadowego Snaggletootha, który został nawet uhonorowany własnym cydrem. Uzębiona morda autorstwa Joego Petagno - znana też jako War Pig - to już klasyczny element metalowej symboliki, chętnie umieszczany na naszywkach, chustach czy flagach.

"

Widujesz go dziś nawet w H&M. Drukują go na koszulkach dla dzieciaków, które nie mają pojęcia, co to jest Motorhead. Nasz gitarzysta, Niclas, ma go wytatuowanego na nodze. "

Kolejna charakterystyczna maskotka metalowa to Vic Rattlehead znany z okładek albumów Megadeth. Dave Mustaine nie był mu bezwzględnie wierny i chwilami odsyłał go na urlop. Przy okazji płyty „Dystopia” zapowiedział przeniesienie go do wirtualnej rzeczywistości. Fridén stawia tę postać pośród najlepszych.

"

Świetny zespół i świetny symbol, pod niektórymi względami nieco podobny do Eddiego. "

Listę muzyka zamyka Not Man. To dość nietypowa maskotka, ponieważ nie pojawiła się na żadnym albumie Anthrax, jest jednak kojarzona z tą grupą za sprawą jej gadżetów i odzieży.

"

W moim odczuciu nie jest takim symbolem, jak pozostałe, ale też zawsze gdzieś się przewijał. "

Pełne nagranie z wypowiedziami lidera In Flames obejrzycie poniżej:

Która z metalowych maskotek jest Waszą ulubioną?

Jakub Gańko
Tagi: #Duperele #In Flames