17.06.2015 15:18

Neil Young wściekły na Donalda Trumpa

Donald Trump startuje w wyborach na urząd prezydenta USA. Zanim wygłosił przemówienie, w którym poinformował o tym, że zamierza kandydować, w głośnikach pojawił się słynny protest-song „Rockin’ in the Free World”. Neil Young, autor tego kawałka, nie jest zachwycony. Dlaczego?

Neil Young wściekły na Donalda Trumpa
foto: By Man Alive!, CC-BY-2.0

Miliarder Donald Trump chce być prezydentem. Amerykanin właśnie ogłosił, że wystartuje w przyszłorocznych wyborach. Donald Trump będzie się ubiegał o nominację Partii Republikańskiej. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie jeden, mały, muzyczny szczegół...  

Okazuje się, że miliarder nielegalnie wykorzystał kawałek Neila Younga. „Rockin’ in the Free World”, bo o nim mowa, został puszczony przed przemówieniem kandydata na prezydenta USA. Neil Young jest naprawdę wściekły. Tym bardziej, że sam popiera innego kandydata. Rzecznik artysty zdążył już wydać specjalne oświadczenie w tej sprawie:

"

Donald Trump nie miał prawa wykorzystać piosenki „Rockin' in the Free World'” w swoim przemówieniu. Nie ma na to autoryzacji. Neil Young jest obywatelem Kanady i w wyborach na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych wspiera Bernie'ego Sandersa. "

Tymczasem Donald Trump broni się i zapewnia, że miał wszystkie dokumenty pozwalające mu na wykorzystanie piosenki „Rockin’ in the Free World” w jego kampanii. Jak jest naprawdę? Tego dowiemy się pewnie w ciągu kilku najbliższych dni. Pewnym jest natomiast, że w związku z zaistniałą sytuacją fani Neila Younga raczej nie zagłosują w przyszłorocznych wyborach na Donalda Trumpa ;)

Przypomnijmy, kawałek „Rockin’ in the Free World” pochodzi z wydanego w 1989 roku albumu „Freedom”. Neil Young napisał ten krytykujący ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a Busha numer pod wpływem politycznych zmian, jakie miały wtedy miejsce w USA.

Neil Young pracuje teraz nad swoim 36. krążkiem. Jego premierze będzie towarzyszyć wydanie dokumentalnego filmu. Nową płytę promuje kolejny w dorobku muzyka protest-song, „Wolf Moon”. Czekacie na cały album?

Małgorzata Wierzejewska
Tagi: Duperele Neil Young