24.05.2016 10:39

„One” Metalliki zagrany na jednej gitarze przez pięć rąk

A konkretnie: wszystko to, za co kochamy „One”, łącznie z melodią linii wokalnej i słynną solówką. Zobaczcie nietypowy cover na pięć rąk i osiem strun.

„One” Metalliki zagrany na jednej gitarze przez pięć rąk
foto: kadr z wideo

„One” był pierwszym singlem Metalliki, który dotarł do najwyższej czterdziestki w Stanach Zjednoczonych. Kawałek nie tylko doczekał się pamiętnego teledysku z fragmentami filmu „Johnny poszedł na wojnę”, lecz także został doceniony przez amerykański przemysł muzyczny nagrodą Grammy w 1990 roku.

Nie ma co się dziwić - to rozbudowana kompozycja, która od razu zwraca uwagę mnogością wątków, w tym wielokrotnie nagradzaną w gitarowych plebiscytach solówką Kirka Hammetta i jego instrumentalnym pojedynkiem z Jamesem Hetfieldem. Spokojne intro było z kolei inspirowane utworem „Buried Alive” Venom.

Pomysłów jest w tym utworze z pewnością wiele - jak zagrać je wszystkie na jednej gitarze? Pokazał to nam Rob Scallon, który w ramach swojego majowego cyklu Maytallica przygotował nietypowy cover „One” na jednej, ośmiostrunowej gitarze. Choć instrument jest jeden, rąk jest tu więcej niż jedna - w nagraniu pomogli YouTuberowi gościnnie Joe Shadid i Jeff Linville.

Trzech muzyków postarało się odegrać zarówno partie gitary rytmicznej, jak i basu, do tego doszła też linia wokalna, no i nieśmiertelna solówka. Wykorzystany instrument to firmowy model Scallona, Chapman ML1-8RS.

Sprawdźcie na własne oczy, jak wypadło takie wykonanie kawałka Metalliki:

Zobaczcie też jak rockowy YouTuber poradził sobie wcześniej z obchodami Maytalliki, grając wszystkie utwory Jamesa Hetfielda i spółki w 4 minuty, wykonując „Blackened” na ukulele oraz „Master of Puppets”... na banjo. Sprawdźcie też „One” w średniowiecznej wersji oraz połączone z utworem U2 pod tym samym tytułem przez samego Chrisa Cornella.

Jak Wam się podoba „One” Metalliki na jednej gitarze?

Jakub Gańko
Tagi: Metallica Duperele Rob Scallon