Pierwszy „rock band” na świecie powstał prawie 180 lat temu. Grał na kamiennych instrumentach
Na sto lat przed narodzinami rock’n’rolla w Anglii działał zespół, dla którego twórczości trudno znaleźć lepsze określenie niż „rock music”.

Trudno określić dokładny moment narodzin rocka. Wielu badaczy muzyki popularnej jako przełomowy wskazuje singiel „Rock Around The Clock” Billa Haleya, który w 1954 roku stał się pierwszym wielkim przebojem ery rock’n’rolla. Ale jeśli potraktować termin „rock music” dosłownie w jego angielskim znaczeniu, to pionierów należy szukać całe… stulecie wcześniej.
„Rock” to w angielszczyźnie słowo wieloznaczne. Może oznaczać „kołysać się, bujać się” - rock and roll to nic innego, jak „kołysz się i kręć”, czyli w najprostszej formie wyłożone reguły tańca do tej muzyki. Ale znaczy również tyle, co „skała, głaz”. Zespół muzyczny, który swoje instrumenty ma zrobione z kamienia, może zatem śmiało mówić o sobie „rock band”.
To nie żaden wymysł scenarzystów „Flinstonów” – kamienny zespół istniał naprawdę! W latach 1827-1840 kamieniarz z Keswick w hrabstwie Cumbria w Anglii, nazwiskiem Joseph Richardson zbudował niezwykły instrument, który nazwał „rock harmonicon”.
Rock harmonicon – kamienny instrument muzyczny
Był to instrument strunowy, działający na podobnej zasadzie, co ksylofon lub dzwonki (w Polsce mylnie zwane cymbałkami). Dźwięk wydobywano, uderzając pałeczkami w rozpięte na strunach, specjalnie obrobione kamienie. Pochodziły one z położonej nieopodal góry Skiddew. Richardson w kolejnych latach zbudował jeszcze kilka kamiennych instrumentów, przypominających dzwonki.
Niezwykłe instrumenty wzbudził spore zainteresowanie lokalnej społeczności. Richardson wraz z synami dawał nawet koncerty, a swoją grupę nazwał The Original Monstre Rock Band. W 1845 zespół dotarł nawet do Londynu – dwukrotnie wystąpił przed samą królową Wiktorią! Zachował się nawet koncertowy afisz „Rock Bandu” z 1846 roku. Historię zespołu opisał portal Atlas Obscura.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak brzmi rock harmonicon, obejrzyjcie ten filmik:
Instrument przechowywany jest w Keswick Museum & Gallery. Zwiedzający mogą nawet spróbować sami zagrać na pierwszym „rockowym” instrumencie na świecie.