10.05.2018 13:34

Pierwszy „rock band” na świecie powstał prawie 180 lat temu. Grał na kamiennych instrumentach

Na sto lat przed narodzinami rock’n’rolla w Anglii działał zespół, dla którego twórczości trudno znaleźć lepsze określenie niż „rock music”.

Pierwszy „rock band” na świecie powstał prawie 180 lat temu. Grał na kamiennych instrumentach
foto: kadr z wideo

Trudno określić dokładny moment narodzin rocka. Wielu badaczy muzyki popularnej jako przełomowy wskazuje singiel „Rock Around The Clock” Billa Haleya, który w 1954 roku stał się pierwszym wielkim przebojem ery rock’n’rolla. Ale jeśli potraktować termin „rock music” dosłownie w jego angielskim znaczeniu, to pionierów należy szukać całe… stulecie wcześniej.

„Rock” to w angielszczyźnie słowo wieloznaczne. Może oznaczać „kołysać się, bujać się” - rock and roll to nic innego, jak „kołysz się i kręć”, czyli w najprostszej formie wyłożone reguły tańca do tej muzyki. Ale znaczy również tyle, co „skała, głaz”. Zespół muzyczny, który swoje instrumenty ma zrobione z kamienia, może zatem śmiało mówić o sobie „rock band”.

To nie żaden wymysł scenarzystów „Flinstonów” – kamienny zespół istniał naprawdę! W latach 1827-1840 kamieniarz z Keswick w hrabstwie Cumbria w Anglii, nazwiskiem Joseph Richardson zbudował niezwykły instrument, który nazwał „rock harmonicon”.

Rock harmonicon – kamienny instrument muzyczny

Był to instrument strunowy, działający na podobnej zasadzie, co ksylofon lub dzwonki (w Polsce mylnie zwane cymbałkami). Dźwięk wydobywano, uderzając pałeczkami w rozpięte na strunach, specjalnie obrobione kamienie. Pochodziły one z położonej nieopodal góry Skiddew. Richardson w kolejnych latach zbudował jeszcze kilka kamiennych instrumentów, przypominających dzwonki.

Niezwykłe instrumenty wzbudził spore zainteresowanie lokalnej społeczności. Richardson wraz z synami dawał nawet koncerty, a swoją grupę nazwał The Original Monstre Rock Band. W 1845 zespół dotarł nawet do Londynu – dwukrotnie wystąpił przed samą królową Wiktorią! Zachował się nawet koncertowy afisz „Rock Bandu” z 1846 roku. Historię zespołu opisał portal Atlas Obscura.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak brzmi rock harmonicon, obejrzyjcie ten filmik:

Instrument przechowywany jest w Keswick Museum & Gallery. Zwiedzający mogą nawet spróbować sami zagrać na pierwszym „rockowym” instrumencie na świecie.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele