06.11.2019 10:51

Polscy uczniowie nagrali covery polskich utworów z okazji 101. rocznicy odzyskania Niepodległości

Młodzież w jednym nagraniu zaprezentowała fragmenty piosenek Marka Grechuty, Jana Kiepury czy Dawida Podsiadły.

Uczniowie wykonali polskie piosenki
foto: kadr z wideo

Zespół Happy Choir to grupa wokalistów złożonych z uczniów Prywatnej Szkoły Podstawowej, Prywatnego Gimnazjum i Prywatnego LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Dąbrowie Górniczej. Młodzież chętnie wykonuje covery słynnych polskich kompozycji, m.in. utworu "Początek" z Męskiego Grania. Z okazji zbliżającej się 101. rocznicy odzyskania Niepodległości zespół nagrał medley polskich piosenek od 1900 do 2019 roku, by przybliżyć młodszej widowni naszą kulturę muzyczną.

Polscy uczniowie nagrali medley polskich utworów z okazji 101. rocznicy odzyskania Niepodległości

W jednym utworze Happy Choir zmieścił 11 dekad polskiej muzyki, zaczynając od Jana Kiepury, a kończąc na Dawidzie Podsiało. W utworze brzmią też fragmenty piosenek Marka Grechuty, Maanamu, Czerwonych Gitar i Kabaretu Starszych Panów.

Męskie Granie cover
Męskie Granie cover
Przeczytaj także Polscy uczniowie nagrali cover "Sobie i Wam", hymnu Męskiego Grania 2019 [WIDEO]

Mateusz Ligenza tak opowiedział o nagrywaniu tego coveru:

"

Praca nad tym utworem była dla nas prawdziwym wyzwaniem. Po raz kolejny w nagraniach studyjnych i na planie stanęło razem ponad 100 dzieciaków w ogromnej różnicy wieku 6 - 21 lat. Żeby lepiej zrozumieć samą idee wspólnie spędziliśmy wiele godzin omawiając historię i zmiany, które zachodziły w świecie kultury w naszym kraju. Dla naszych dziaciaków ta muzyczna podróż była niezwykle cenną lekcją. "

Dobór artystów był kolejnym trudnym zadaniem dla młodzieży:

"

W naszym projekcie nie przypadkiem pojawiają się piosenki z repertuaru Jana Kiepury, Władysława Szpilmana czy Dawida Podsiadło. Wszyscy trzej mieszkali przecież i zaczynali swoją karierę po sąsiedzku. (...) Staraliśmy się, aby każdy tekst w ustach młodego pokolenia nabrał znaczenia. "

Zobacz także: Polscy uczniowie nagrali cover "Imagine" Johna Lennona wspierając akcję #stopnienawiści

Tagi: Duperele