15.02.2018 16:01

Polskie playlisty na Spotify zachwyciły Polaków. Które z nich są najpopularniejsze?

Na 10 najczęściej odtwarzanych playlist w Polsce, aż 8 składało się tylko z polskiej muzyki. To bardzo dobry wynik dla rodzimego rynku muzycznego.

Polskie playlisty na Spotify zachwyciły Polaków. Które z nich są najpopularniejsze?
foto: materiały prasowe

Minęło 5 lat od kiedy serwis Spotify pojawił się w Polsce i 3 miesiące od kiedy w serwisie pojawiły się polskie playlisty, czyli muzyczne składanki stworzone specjalnie dla użytkowników z Polski. Playlisty powstały by reprezentować polskich słuchaczy i ich preferencje oraz promować i wspierać polskich artystów.

Jak wynika z danych zebranych przez Spotify już od samego początku polskie playlisty cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich użytkowników. Ich popularność stale rośnie, co doskonale obrazuje zestawienie najpopularniejszych w Polsce playlist. W pierwszej dziesiątce uplasowało się aż 8 polskich playlist, wszystkie na topowych pozycjach.

Najpopularniejsze playlisty na Spotify w Polsce

Najpopularniejsze playlisty w Polsce:

  1. Muzyka do pracy
  2. ... ale najpierw kawa
  3. Domówka
  4. Uśmiechnij się!
  5. Zimowy power
  6. Zimowy chill
  7. Generacja Hip Hop
  8. Top Hits Polska
  9. Today's Top Hits
  10. Chill Hits

Jak widać powyżej, największym powodzeniem cieszą się playlisty odpowiadające konkretnym nastrojom i momentom, z którymi może utożsamić się większość Polaków. Widać to na przykładzie playlisty Muzyka do pracy, która nie ustępuje z 1 miejsca w rankingu popularności. To również playlista, której polscy użytkownicy słuchają przeciętnie najdłużej.

Patrząc na zestawienie najpopularniejszych playlist widać wyraźnie, że Spotify zdominowane jest przez słuchaczy rapu. Playlista Generacja Hip Hop, na której znajdują się utwory najpopularniejszych polskich raperów takich jak Quebonafide, Taco Hemingway, czy Paluch, jak dotąd rozwija się najszybciej ze wszystkich playlist gatunkowych. Zgromadziła również największą bazę followersów, przebijając playlisty z utworami popowymi.

Jak mówi Marcin „Tytus” Grabski, założyciel Asfalt Records, do której należą między innymi O.S.T.R., Taco Hemingway oraz Otsochodzi, popularność tych playlist jest już widoczna w liczbach odtworzeń muzyki polskich artystów hip hopowych:

"

Ponad 20% streamów muzyki wytwórni Asfalt Records w serwisie Spotify pochodzi obecnie z lokalnych, polskich playlist. Cieszę się, że hip hopowe playlisty radzą sobie tak dobrze, to oznacza, że ludzie chcą słuchać naszej muzyki. Trzymamy kciuki by popularność playlist nadal rosła "

Polskie playlisty powstały także po to by wesprzeć polskich artystów i pomóc im w dotarciu do szerszego grona odbiorców. Wydaje się, że Spotify jest na dobrej drodze, by ten cel osiągnąć.

Kamil Kacperski
Tagi: Spotify Duperele