07.07.2016 11:52

Porady dla gitarzystów od Kirka Hammetta

Zawsze chciałeś grać jak muzyk Metalliki? Być może do spełnienia tego marzenia brakowało Ci właśnie tych kilku rad...

Porady dla gitarzystów od Kirka Hammetta
foto: AP / Fotolink / East News

Jak wszyscy doskonale wiemy, Metallica nie spieszy się z wydawaniem nowych płyt. W międzyczasie można więc rozwijać własne umiejętności gitarowe, by - kto wie - być może któregoś dnia przegonić muzyków zespołu. Mamy na to tym większe szanse, jeśli posłuchamy porad od samego Kirka Hammetta.

Gitarzysta uchodzi w końcu za jednego z najbardziej wpływowych muzyków metalowych, którzy wciąż stąpają po Ziemi. Teraz oprócz obstawiać się jego sprzętem - takim jak efekt Ghoul Screamer czy wzmacniacz Randalla - możemy wcielić w życie rady, których udzielił gitarzystom. Na co każe szczególną uwagę zwracać Hammett?

W pierwszej kolejności nakazuje trzymać się rytmu.

"

Choć odpowiadam za gitarę prowadzącą, powiedziałbym, że 95% czasu na scenie spędzam grając rytmicznie. To proste: nieważne jak świetny jest twój lead - jeśli nie trzymasz rytmu, daleko nie zajedziesz. W takim zespole jak Metallica to, co wyczyniasz prawą ręką, jest naprawdę ważne. "

Muzyk oczywiście przyznaje, że druga ręka również ma wielkie znaczenie, ale z racji tego, że wiele riffów jego zespołu opiera się na synkopach i otwartym stroju, to głównie działania wykonywane drugą dłonią świadczą ostatecznie o tym, czy wykonanie utworu się powiedzie czy nie.

Hammett uczula również przed przesterami. Choć doskonale nadają się do odwracania uwagi od niedoskonałości gry, nie warto ulegać ich pokusie, gdyż znacznie wpływają na rytm - szczególnie gdy gra się z innym instrumentalistą. Współpraca z Jamesem Hetfieldem nauczyła go, by ograniczać wzmocnienia, dzięki czemu riffy są staranniej wykonywane.

"

Brzmienie Metalliki jest tak naprawdę czystsze niż ludziom się na ogół wydaje. Szczerze mówiąc moje upodobania na tym polu zmieniały się na przestrzeni lat. Dziś już nie chcę korzystać z tylu przesterów - lubię, gdy moja gitara brzmi ostro i wyraźnie. Nie zrozumcie mnie źle, przestery są świetne, ale trzeba zachować pewne granice. "

Ostatnią rzeczą, na którą zwraca uwagę Kirk Hammett, jest wypracowanie odpowiedniej techniki tłumienia dźwięku dzięki opieraniu dłoni na mostku. Uzyskane w ten sposób brzmienie jest zdecydowanie cięższe, co słychać w wielu kompozycjach Metalliki. Zdaniem muzyka wyuczenie się tej sztuczki jest banalnie proste.

"

Aby poprawnie wytłumić dźwięk, należy rozluźnić dolną część dłoni na strunach przechodzących przez mostek. Nie oddalaj się jednak od niego za bardzo, bo dźwięki staną się niewyraźne i będą tylko głuchym odgłosem. Przy sztywnym mostku możesz pozwolić sobie na więcej, ale w innych wypadkach należy być ostrożnym. Zbyt mocny nacisk przy tłumieniu daje gówniane brzmienie. "

Możecie skonfrontować te porady z otrzymanymi wcześniej od muzyków Dream Theater: Johna PetrucciegoJohna Myunga.

Skorzystacie z rad gitarzysty?

Jakub Gańko
Tagi: Metallica Duperele Kirk Hammett