21.06.2016 15:30

Poznaj historię śmierdzącej stopy Franka Zappy

Zobaczcie francuski komiks z lat 70., który sprawi, że zupełnie inaczej spojrzycie na utwór amerykańskiego muzyka... I jego stopę.

Poznaj historię śmierdzącej stopy Franka Zappy
foto: LFI / Photoshot / Reporter / East News

Muzyka nieraz była już inspiracją dla graficznych historii. Swoich rysunkowych opowieści doczekali się już m.in. Pink Floyd, Alice Cooper czy Ozzy Osbourne, którego biografia została w takiej wersji znacznie ubarwiona. Swojej rozbudowanej serii komiksowej doczekał się również polski zespół Acid Drinkers. Frank Zappa to jednak szczególny przypadek...

Do powstania jego graficznej opowieści przyczyniła się jedna z najpopularniejszych płyt muzyka, „Apostrophe (')” z 1974 roku. Osiemnasty album w jego dorobku kontynuował sukces wydanego rok wcześniej „Over-Nite Sensation” i stanowił następny dowód na ekstrawaganckie poczucie humoru Zappy. Przyniósł mu też kolejne przeboje: „Cosmik Debris” i „Don't Eat the Yellow Snow”.

Francuski rysownik Jean Sole zainspirował się jednak innym kawałkiem - zamykającym krążek „Stink-Foot”. Artysta dał popis swojej surrealistycznej wyobraźni w krótkiej historii obrazkowej opublikowanej przez magazyn satyryczny „Fluide Glacial” w 1975 roku. Jazzująca kompozycja musiała obudzić w głowie Sole'a nieprawdopodobne fantazje, które postanowił później przenieść na papier...

Już jej oryginalny tekst, w którym podmiot liryczny skarży się na buty ze skóry pytona, których nie mógł zdjąć całymi tygodniami, jest wystarczająco absurdalny. Historia znalazła co prawda szczęśliwe zakończenie - bohater pozbył się w końcu obuwia - jednak po całym tym czasie, ku rozpaczy jego dziewczyny, dorobił się śmierdzącej stopy. W trakcie lektury polecamy posłuchać:

Jean Sole w bardzo obrazowy sposób ukazał zmagania samego Zappy z wężowym butem, który nawet zamienia się w oślizgłego gada we własnej osobie, wykorzystując przetłumaczone na francuski słowa utworu. Kiedy wreszcie muzykowi udaje się pozbyć feralnego obuwia, nawet skarpety zaczynają wyć z rozpaczy, a odór wręcz unosi się z grafik. Reakcje dziewczyny muzyka i jego psa Fido są łatwe do przewidzenia - bez maski przeciwgazowej się nie obejdzie.

Dajcie się ponieść francuskiej wyobraźni i zobaczcie ten komiks na własne oczy:

Magazyn „Fluide Glacial” publikował w latach 1975-1978 obrazkowe opowieści inspirowane również innymi popularnymi wówczas utworami m.in. The Beatles, Pink Floyd czy Roxy Music. Można się w nich doszukiwać inspiracji m.in. twórczością Willa Eldera, który zyskał sławę satyrycznego rysownika dzięki pracom publikowanym w latach 50. na łamach ukazującego się do dziś magazynu „Mad”.

Jak Wam się podoba opowieść o śmierdzącej stopie Franka Zappy?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Frank Zappa