08.08.2017 14:55

Republika i „Biała flaga” na metalowo

Ten utwór zna każdy Polak. Ale takiego wykonania „Białej flagi” jeszcze nie słyszeliście - może to już „Czarna flaga”?

Republika i „Biała flaga” na metalowo
foto: kadr z wideo

„Biała flaga” to bez wątpienia jeden z najważniejszych utworów polskiego rocka. Ten przebój z 1982 roku dodawał sił Polakom walczącym z systemem w ciężkich latach 80., a po przełomie pozostał absolutną muzyczną klasyką. W zestawieniach najlepszych polskich piosenek tego – nomen omen – sztandarowego kawałka Republiki zawsze trzeba szukać w ścisłej czołówce.

Z tych właśnie powodów „Biała flaga” to dla rodzimych fanów rocka świętość, prawdziwy hymn. Choć coverować ją próbowało wielu to wiadomo, że nikt nie dorówna charyzmie Grzegorza Ciechowskiego. Mimo wszystko, youtuberzy z kanału Na metalowo podjęli odważną próbę trochę żartobliwej interpretacji tego pomnikowego utworu.

Jak łatwo się domyślić, przedstawili „Białą flagę” w wersji metalowej. Jak brzmiałaby Republika, gdyby Grzegorz Ciechowski porzucił swoją niepodrabialną manierę dla growlu i gdyby pozostali członkowie zespołu inspiracji szukali w ciężkich brzmieniach, a nie w twórczości Talking Heads i The Stranglers? Przekonajcie się sami:

Youtuberzy z Na metalowo to mistrzowie interpretacji znanych hitów z przymrużeniem oka. W mocno przesterowanej wersji przedstawili m.in. piosenki Kazika, Maanamu, 52 Dębiec i Majki Jeżowskiej, a także szereg przebojów disco polo, m.in. kawałki Shazzy, Boys i DJ Disco. Nie podarowali nawet klasycznym kawałkom z kreskówek, takich jak „Gumisie”, „Tabaluga” i „Pokemon”.

Maciej Koprowicz
Tagi: Republika Duperele