19.05.2015 15:45

Rockowe teksty są dla dzieci?

Badania wykazały, że teksty rockowych przebojów nie wznoszą się ponad poziom podstawówki. Jak to obliczono?

Rockowe teksty są dla dzieci?
foto: East News

Na blogu seatsmart.com pojawił się artykuł, który porównuje teksty utworów do poziomu edukacji szkolnej. Autor wykorzystał przy tym kawałki, które przez ostatnią dekadę znajdowały się na 1. miejscu listy przebojów Billboardu. Każdy gatunek brał pod uwagę oddzielnie. Zrobił też podsumowanie dla wszystkich wyników.

Jaki jest wniosek? Poziom intelektualny tekstów systematycznie spada. Jeszcze w 2005 i 2006 roku słowa utworów były zbyt skomplikowane dla przeciętnego trzecioklasisty. Od tego czasu są dla niego przystępne, a czasem wręcz bardzo proste. Zobaczcie to na poniższym wykresie:

10_years_average_logo

Jak to policzono?

Autor badań wykorzystał mechanizm mierzący poziom skomplikowania tekstów w skali 1/100. Na jego podstawie uzykał wyniki odpowiadające umiejętnościom uczniów różnych klas szkoły podstawowej.

Program, z którego skorzystał bierze pod uwagę między innymi takie kwestie, jak długość wyrazów i ilość sylab. Stąd bardzo wysoki wynik tekstów country, które wyprzedzają pozostałe gatunki. Dzieje się tak, ponieważ pojawiają się w nich słowa takie jak „Hallelujah”, „cigarettes” czy „tacklebox” oraz długich nazw miejscowości typu „Cincinnati”, „Mississippi” lub „Louisiana”. Dla porównania w rockowych i popowych tekstach częściej występują miasta takie jak „Nowy Jork” czy „Chicago”.

Na jakim poziomie są rockowe teksty?

Po wyliczeniu średniej gatunku, najlepiej wypadł zespół Nickelback. Biorąc pod uwagę skalę edukacji, jego teksty odrobinę przerastają umiejętności trzecioklasistów. Wynik, który osiągnął to 3,30 punktu. Na drugim miejscu podium znalazł się Linkin Park z wynikiem 3,20. Jego teksty autor określa jako krótkie, ale treściwe. Trzeci, Seether, jest już banalny dla trzecioklasisty. Osiągnął wynik 2,78 punktu. Za nimi znalazł się zespół Foo Fighters, który zdobył 2,62 punktu.

Który rockowy tekst wypada najlepiej na tle innych gatunków? Na drugim miejscu pod względem lirycznym, spośród wszystkich rodzajów muzyki, znalazł się kawałek „Dani California” Red Hot Chilli Peppers. Program obliczył, że jego poziom jest bliski umiejętnościom szóstoklasistów. Jego wynik to 5,5. Wyprzedza go tylko utwór country - Blake Shelton „All About Tonight”, który otrzymał 5,8 punktu.

smartest_songs_logo

Który utwór wypada najgorzej? Na samym dole zestawienia znalazło się dwóch wykonawców rockowych. Jest to Ozzy Osbourne z utworem „Let Me Hear You Scream” (1,2) oraz Three Days Grace „The Good Life”, który osiągnął najgorszy wynik spośród utworów ze wszystkich gatunków - 0,8 punktu.

Jak zmieniły się rockowe teksty przez 10 lat?

Biorąc pod uwagę ostatnią dekadę muzyka rockowa przeżywa pod względem lirycznym kryzys. O ile w 2006 roku osiągnęła średni wynik 4 pkt, o tyle od 2012, w którym stanęła na poziomie drugoklasisty, nie jest w stanie wybić się znacząco ponad jego umiejętności. Średni wynik rockowej muzyki w latach 2005-2014 wynosi 2.9. Ten sam rezultat osiągnął pop.

10_years_average_genres_logo

Sam autor zaznacza, że jego badań nie należy traktować do końca poważnie, ponieważ nie biorą pod uwagę tego, jak skomplikowane metafory pojawiają się w tekstach. Analizuje on jedynie stopień rozbudowania słownictwa.

Istnieją także badania, które analizują zależność między poziomem wiedzy, a zespołami jakich się słucha. Według innych obliczeń ludzie przestają rozwijać swój gust muzyczny w wieku 33 lat. 

Według Was muzycy rockowi piszą coraz prostsze teksty?

Marcin Krzysztof Wodynski
Tagi: Duperele