27.01.2016 09:22

Sabaton w polskim reportażu

Szwedzka kapela w dokumencie TVP? Co sprawiło, że zespół stał się głównym bohaterem tego filmu?

Sabaton w polskim reportażu
foto: kadr z wideo

Zagadka jest bardzo prosta. Formacja w utworze „40:1” opisała obronę Wizny, która miała miejsce we wrześniu 1939 roku i określana jest mianem Polskich Termopil. Wówczas 720 żołnierzy stawiło opór 40 tysiącom niemieckich żołnierzy. Dla wielu laików było to zaskoczenie, że właśnie szwedzka grupa podjęła się takiego wyzwania. Kapela doczekała się nawet polskiego dokumentu „Szwedzka lekcja historii” z 2008 roku, w którym to nasi rodacy wypowiedzieli się na temat tego zajścia.

Stereotypowo Szwedzi kojarzą się z potopem, ale dzięki Sabatonowi ta tendencja się zmienia! Jako przykład w reportażu przytoczono wypowiedź nauczyciela, który opowiedział, jak to podczas omawiania zagadnienia związanego z potopem szwedzkim w szkole dzieciaki pytały się, czy chodzi o tę „Szwecję Sabatonu”. Idąc tym tropem, może na lekcjach niemieckiego uczniowie powinni słuchać Rammsteina, choć niektóre utwory trzeba byłoby odrzucić z wiadomo jakich przyczyn.

Prosty naród inaczej postrzega kwestię szwedzkiej lekcji historii, bowiem dziwi się, dlaczego niby obcokrajowcy piszą o wydarzeniach mających miejsce w Polsce. Jeden z respondentów nawet pyta, czy „Polacy nie umiejo pisać?”. Ci, którzy „umiejo” zgłosili swoje pomysły na temat utworu Sabatonu i wśród nadesłanych propozycji zespół wybrał właśnie historię obrońców Wizny.

Zobaczcie reportaż TVP o Sabatonie:

Krewni dowódcy Władysława Raginisa postanowili zaprosić zespół do miejsca, gdzie odbyły się te wydarzenia, by mogli na własne oczy zobaczyć kawał historii. Dla mieszkańców było to nie lada wydarzenie, bowiem nie często zdarza się, by do niewielkiej miejscowości zawitali tak znani goście i polska telewizja. Świadczy o tym duża frekwencja gapiów jak również i nadgorliwe persony wciskające się w kadr. 

Muzycy natomiast nie spodziewali się, że niewielka liczba wojsk polskich walczyła na tak sporym terenie. Jeden z fanów zauważył, że młodzi chcą słuchać o heroicznych czynach, a kapela właśnie o tym tworzy swoje numery. Nic więc dziwnego, że niektórzy poznali karty historii dzięki muzyce szwedzkiej kapeli.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Sabaton