30.01.2018 15:12

Słynni wykonawcy rockowi, którzy jeszcze nigdy nie zagrali w Polsce

Te gwiazdy mają w naszym kraju wielu fanów, ale wciąż czekamy na ich pierwszy polski koncert.

Słynni wykonawcy rockowi, którzy jeszcze nigdy nie zagrali w Polsce
foto: NICOLAS CELAYA/Xinhua/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS, Justin Ng/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

Kiedy Polska była częścią bloku komunistycznego, nasz kraj był właściwie wyłączony z głównego obiegu światowej popkultury. Fani muzyki nie mieli lekko – ukazywały się bardzo nieliczne płyty zachodnich wykonawców, a podstawowym źródłem muzyki było państwowe radio. Jeszcze trudniej było o koncerty światowych gwiazd. Choć w czasach PRL-u na polskiej ziemi wystąpiło kilkanaście z nich, w tym The Rolling Stones, Eric Clapton, Iron Maiden i Metallica, to każdy koncert artysty z Zachodu był sensacją i wydarzeniem wyjątkowym.

Wraz z upadkiem Żelaznej Kurtyny coraz więcej rockowych gwiazd zaczęło dostrzegać w Europie Środkowej i Wschodniej znaczący rynek. Od lat 90. najpopularniejsi wykonawcy regularnie docierają do Polski. Tacy artyści, jak Sting, Scorpions czy Depeche Mode zaglądają do naszego kraju tak często, że wydają się tu wręcz zadomawiać, tym bardziej, że za każdym razem są przez Polaków bardzo gorąco przyjmowani.

Dziwić może zatem, że wciąż jest wielu wykonawców ze światowej czołówki, którzy nigdy nie dotarli do Polski, choć są tu doskonale znani i lubiani. Niektórzy mają swoje powody, ale w wielu przypadkach trudno wytłumaczyć to konsekwentne omijanie kraju nad Wisłą.

Przypomnijmy sobie największe gwiazdy związane z muzyką rockową, które wciąż są aktywne na scenie muzycznej, ale jeszcze ani razu nie wystąpiły w Polsce.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele