08.02.2017 10:50

Spotify i AccuWeather dopasują Twoją playlistę do pogody

Zawsze marzyliście o tym, żeby Wasza muzyka dopasowywała się do pogody za oknem? Teraz da się to zrobić.

Spotify i AccuWeather dopasują Twoją playlistę do pogody
foto: materiały prasowe

Shirley Manson śpiewała przed laty w przeboju Garbage, że jest szczęśliwa tylko w czasie deszczu. Nawet jeśli nie przepadacie za opadami, teraz i Wy możecie być szczęśliwi w taką pogodę. Wszystko dzięki najnowszemu projektowi Spotify opracowanemu we współpracy z popularnym na całym świecie serwisem pogodowym AccuWeather.

Strona Climatune, którą znajdziecie pod adresem weather.withspotify.com, zaprezentuje Wam specjalnie przygotowaną playlistę w zależności od pogody, którą wybierzecie: czy słońce, czy deszcz, a nawet śnieg i niczym niezmącona noc. Wystarczy jedno kliknięcie, a już odpali Wam się lista skomponowana na podstawie przyzwyczajeń muzycznych różnych miejsc na świecie.

AccuWeather przeanalizowało bowiem ponad 85 miliardów streamów na Spotify, które były odpalane w ciągu roku w ponad 900 miastach na całym świecie. To właśnie te dane wpłynęły na kawałki, które znalazły się na przygotowanych playlistach. Badania potwierdziły również m.in. że w słoneczne dni słuchamy radośniejszej muzyki, zaś w deszczowe - smutniejszej.

To jednak nie wszystko. Gdy za oknem pada deszcz, częściej sięgamy po muzykę elektroniczną i akustyczne brzmienia. Takie miasta jak Nowy Jork czy Filadelfia bardzo mocno reagują na zmiany pogodowe, co od razu da się zauważyć na playlistach ich mieszkańców. Co ciekawe, Leeds słucha najradośniejszych utworów w pochmurne dni, a Londyn i Liverpool - gdy pada śnieg.

Oto wykres obrazujący wpływ pogody na „akustyczność” muzyki, której słuchamy:

acousticness

Więcej wyników badań znajdziecie tutaj.

Wystarczy jednak po prostu wejść na stronę Climatune i kliknąć, by przekonać się, że np. Madryt słucha w słoneczne dni Twenty One Pilots i Eminema, Indianapolis w wietrzne dni sięga po Bruce'a Springsteena i Phila Collinsa, a mieszkańcy Houston w ładną pogodę decydują się na P.O.D., Drowning Pool i Incubus. Ciekawe, na jaką pogodę trzymają np. Slayera?

A czego Wy najbardziej lubicie słuchać w taką pogodę jak dziś?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele